تنها درمان آب مروارید چشم

داروی خاصی برای از بین بردن  آب مروارید کدورت عدسی داخل چشم  ساخته نشده است و تنها راه درمان، جراحی  آب مروارید می باشد. در مواردی که به اصطلاح عموم آب مر وارید خیلی رسیده باشد و تحت عمل جراحی قرار نگرفته باشد، ممکن است به آب سیاه یا گلوکوم تبدیل شود که در آن صورت ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای بیمار داشته باشد.

آب مروارید

در قدیم انجام عمل جراحی  آب مروارید به دلیل وسایل و شرایط اتاق عمل با عوارض جدی و خطرناکی مواجه بود و چون این عوارض ممکن بود در درصد زیادی از بیماران منجر به کوری شود بیماران عمل جراحی را به تاخیر می انداختند. ولی امروزه ، با ابداع تکنیک های نو و اختراع وسایل جدید و لنزهای داخل چشمی، عوارض جراحی آب مر وارید خیلی کمتر شده و تقریبا همه عوارض عمل را می توان درمان کرد.

درعمل جراحی  آب مروارید ، روش های مختلفی وجود دارد، ولی روش جدیدی که در اکثر کشورهای پیشرفته هم انجام می گیرد روش فیکوامولسیفیکاسیون (که اصطلاحا فیکو گفته می شود) می باشد که برای خارج کردن آب مر وارید، حداکثر ۳ تا ۴ میلی متر از روی قرنیه بیمار خارج می شودو سپس لنزهای مخصوصی را که خاصیت تا شدن دارند، وارد چشم کرده و در جای لنز طبیعی چشم یا آب مر وارید قرار می دهند.

در این روش جراحی، معمولا بعد از عمل، بخیه ای زده نمی شود و در صورت نیاز، ممکن است یک یا دو بخیه به طور موقت زده شود.

این روش جراحی که یک تحول اساسی در چشم پزشکی محسوب می شود، زمان ترمیم زخم را خیلی کوتاه کرده است و بیماران ظرف چند روز، بینایی خود را به دست می آورند.

در روش های جدید ممکن است یک عینک با شماره ۱+ یا ۲+ برای دید نزدیک تجویز شود. ولی در کل بستگی به نظر جراح و بیمار دارد که آیا برای دور یا نزدیک عینک تجویز شود یا خیر. البته قبل از انجام عمل، باید درباره عینک تصمیم بگیرند.

این عینک ها برای دید “ده دهم” بیماران است، اما خیلی از بیماران به عینک نیازی نخواهند داشت و با دیدی که عمل جراحی و لنز برای آنها ایجادکرده رضایت کامل را خواهند داشت.

منبع : tebyan.net

مطالب مرتبط : 

نکاتی راجع به آب مروارید

آب سیاه چشم چیست؟

آب مروارید چیست؟

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *