تمام بیماران پر خطر باید داروی فشار خون مصرف کنند

اطلاعات پزشکی جدید می‌گوید تمام بیمارانی که ریسک بروز سکته قلبی و سکته مغزی در آنها بالاست، باید از داروهای کاهش دهنده فشار خون استفاده کنند، حتی اگر سطح فشار خون‌شان بالا نباشد. 

فشار خون

بهترین پزشکان و متخصصان توصیه می‌کنند اگر فشار خون به حد آستانه ۱۳۰ بر ۸۵ میلی‎متر جیوه رسید، باید داروهای فشار خون مصرف شود. اما به تازگی این حد آستانه به ۱۴۰ بر ۹۰ برای افراد غیر سالمند و ۱۵۰ بر ۹۰ برای سالمندان تغییر کرده است. در این تحقیقات ۱۲۳ مطالعه مختلف را که در بین سال‌های ۱۹۶۶ تا ۲۰۱۵ انجام شده بود، بررسی مجدد کردند. در مجموع ۶۰۰ هزار نفر در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج این تحقیقات در مجله پزشکی لنست منتشر شده است. کاظم رحیمی مدیر موسسه جورج وابسته به دانشگاه آکسفورد انگلستان که سرپرستی این تحقیقات را برعهده دارد می‎گوید «اگر سطح فشارخون با استفاده از داروها به پایین‎تر از حد آستانه توصیه شده کنونی برسد و داروهای کاهش فشار خون به طور گسترده استفاده شود، احتمال بروز بیماری‌های قلبی عروقی تا حد زیادی کاهش می‎یابد و جان میلیون‎ها نفر نجات داده می‎شود.» 

بیماران پر خطر به بیمارانی با سابقه بیماری قلبی، نارسایی قلبی، بیماری کلیوی و دیابت گفته می‎شود. در این بیماران احتمال بروز سکته قلبی و مغزی بسیار بالاست. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد به ازای کاهش هر ۱۰ میلی‌متر جیوه کاهش فشارخون سیستولیک با استفاده از داروهای فشارخون، خطر بیماری‎های قلبی یک پنجم کاهش می‎یابد و این میزان کاهش خطر ربطی به فشارخون اولیه فرد قبل از مصرف داروها ندارد. این میزان کاهش خطر بیماری قلبی حتی در افرادی که فشارخون اولیه آنها کمتر از ۱۳۰ بر ۸۵ بوده نیز دیده می‎شود. بنابراین فرقی ندارد فشارخون بالا باشد یا نباشد، افرادی که پر خطر هستند و شانس ابتلا به سکته در آنها زیاد است باید از داروهای کاهنده فشارخون استفاده کنند. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

علت فشارخون بالا

پیشگیری از آلزایمر با داروهای فشار خون

آب چغندر فشار خون را پایین می‌آورد

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *