تفاوت جراحی زیبایی و جراحی پلاستیک

بسیاری از افراد حتی بعضی از پزشکان واژه جراحی پلاستیک و جراحی زیبایی را به جای یکدیگر به کار می‌برند. اما معنی این دو عبارت یکی نیست و حتی مترادف هم نیستند. در این مطلب این دو نوع جراحی را تعریف کرده‌ایم و تفاوت‌های آنها را بیان کرده ایم.

تفاوت جراحی زیبایی و جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک هر عمل جراحی در هر قسمتی از بدن است که شکل و یا عملکرد آن قسمت بدن را تغییر می‌دهد. ریشه‌ی لغت پلاستیک یونانی است و به معنی (شکل دادن) است. بر خلاف تصور عامه مردم جراحی پلاستیک هیچ ربطی به پلاستیک به معنایی که می‎شناسیم و استفاده می‌کنیم، ندارد. در حقیقت جراحی پلاستیک هزاران سال پیش از آنکه ماده‌ای به نام پلاستیک توسط بشر اختراع  شود، انجام می‎شده است. در واقع جراحی پلاستیک از دو تخصص تشکیل شده است: جراحی ترمیمی و جراحی زیبایی

هدف از جراحی ترمیمی این است که شکل و عملکرد بدن را به حالت اولیه قبل از حادثه و یا هر مشکلی که برای بدن پیش آمده است، برگرداند. احتمالا با بعضی از انواع جراحی ترمیمی مثل پیوند پوست بعد از سوختگی، ترمیم جای زخم و اصلاح ناهنجاری‌های مادرزادی مثل شکاف کام و لب (لب شکری) آشنا هستید. تاریخ بعضی از انواع جراحی ترمیمی به هزاران سال قبل و به زمان بقراط برمی‌گردد. 

جراحی زیبایی یکی از شاخه‌های محدود شده جراحی پلاستیک است. هدف از جراحی زیبایی جلو افتادن از طبیعت به وسیله بهتر کردن و زیباتر کردن ظاهر طبیعی افراد یا برگرداندن زمان به عقب یه وسیله از بین بردن نشانه‌های پیری. بعضی از انواع جراحی زیبایی عبارتند از: جراحی لیفت صورت برای از بین بردن چین و چروک، جراحی سینه برای کوچک کردن یا بزرگ کردن سینه و عمل بینی (رینوپلاستی). همه این جراحی‎ها توسط برترین پزشکان و جراحان انجام می‎شوند تا ظاهر ما زیباتر و جوان‎تر به نظر برسد. اولین جراحی زیبایی گزارش شده در اواخر قرن ۱۹ انجام شده است. در حالی که جراحی پلاستیک سابقه هزاران ساله دارد. بنابراین حالا می‎دانید که تمام جراحی‎های زیبایی جراحی پلاستیک نیز هستند. اما هر جراحی پلاستیک نمی‎تواند جراحی زیبایی هم باشد.

منبع: www.webmd.com 

مطالب مرتبط: 

نوجوانان و جراحی زیبایی

پشیمانی از جراحی پلاستیک

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *