تصلب شرایین چیست؟

تصلب شرایین (تنگی عروق قلب) یا سخت شدن رگها را آترواسکلروز می‌نامند. تصلب شرایین به معنی تنگ شدن دیواره‌های عروق به دلیل تجمع رسوب چربی است. در این مطلب اطلاعات پزشکی مفیدی درباره این بیماری، علت آن و علائم مشخصه بیماری شرح داده شده است. 

بیماری با تجمع ذرات چربی در لایه داخلی دیواره سرخرگی آغاز می‌شود. وقتی دیواره داخلی سرخرگ آسیب ببیند، یک نوع از سلول‌های خونی به نام پلاکت در آن محل جمع می‎شوند. مشخصه اصلی این بیماری تجمع مقدار زیادی رسوب چربی یا پلاک است. مهم‌ترین خطر این رسوبات، تنگ شدن مجرای سرخرگی است. وقتی این حالت روی می‌دهد، بافت‌های بدن که از طریق سرخرگ مبتلا به گرفتگی تغذیه می‌کنند، به مقدار کافی خون دریافت نمی‌کنند. اگر دیواره رگها و سرخرگها مسدود شوند و خون نتواند به راحتی از آن عبور کند، فرد مبتلا به بیماری‏‎های خطرناکی مثل حمله قلبی و سکته قلبی می‌شود. تصلب شرایین علت اصلی پرفشاری مزمن خون است. این بیماری مانع کارکرد خوب مغز شده و در مواردی منجر به سکته می‌شود. 

تصلب شرایین چیست؟

علائم تصلب شرایین عبارتند از: خستگی شدید بعد از خوردن یک غذای سنگین، فشار خون بالا، ناراحتی‌های قلبی و مغزی، داشتن سردرد متمادی، درد پاها، درد در قفسه سینه، احساس ضعف، سوزش در پاها و انگشتان. علل بروز بیماری عبارتند از: اعتیاد به سیگار و الکل، استرس و ناراحتی‌های روحی، استفاده بیش از حد از چربی به خصوص چربی‌های حیوانی، زیاده‌روی در مصرف مواد قندی و شیرینی‌جات، نداشتن فعالیت بدنی و ورزش، مصرف لبنیات پرچرب.

منبع: مجله پیام سلامتی

مطالب مرتبط: 

پیشگیری از تنگی عروق قلب با تغذیه مناسب

علل سکته‌ قلبی زودرس

ورزش، بهترین راه پیشگیری از بیماری‌های قلبی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *