تشخیص سلامت بدن از روی ناخن

برای داشتن نا خن‌های سالم و جذاب باید چند نکته را رعایت کنیم : سبزیجات تازه و حبوبات را به وفور مصرف کنید.  ناخن را با برس مخصوص تمیز کنید.  نا خن‌های‌تان را ابزاری برای انجام برخی کارها قرار ندهید.  نا خن ها را خشک و تمیز نگه دارید تا دچار عفونت نشوند. آب و مایعات زیاد بنوشید.  تخم‌مرغ و جگر بخورید؛ چرا که حاوی بیوتین هستند و برای سلامت نا خن ها مفید است .  آب هویج نیز سرشار از کلسیم و فسفر است و به استحکام نا خن‌ها کمک می‌کند.

ناخن

نا خن‌های کمرنگ:

کمرنگ شدن زیاد نا خن‌ها و سفیدی آنها، گاهی اوقات در اثر پیری به وجود می‌آید؛ اما بجز پیری می‌تواند نشان‌دهنده برخی بیماری‌های جدی نیز باشد این بیماری‌ها عبارتند از:  کم‌خونی ،نارسایی قلبی ، بیماری کبد  ،سوءتغذیه

نا خن‌های سفید:

اگر نا خن‌های سفید و اطراف آنها کمی تیره‌تر باشد، نشان‌دهنده مشکلات کبدی می باشد؛ مثلاً تورم کبد.

نا خن‌های زرد:

یکی از دلایل اصلی زردی ناخن‌ها، عفونت قارچی است. وقتی که عفونت زیاد می‌شود، نا خن‌ها کلفت‌تر و خرد می‌شوند. در برخی موارد نادر، زردی نا خن‌ها می‌تواند علامت یک وضعیت بحرانی مثل بیماری شدید تیروئید، بیماری ریه، دیابت و یا پسوریازیس نیز باشد.

نا خن‌های کبود: 

نا خن‌هایی که متمایل به رنگ آبی هستند، نشان می‌دهند که بدن ما به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی‌کند و البته می‌تواند علامت وجود عفونت در ریه‌ها و ذات‌الریه نیز باشد. آبی بسیار کمرنگ و ملایم ناخن‌ها، دیابت را نیز به ما علامت می‌دهد.

نا خن‌های ناهموار:

اگر سطح ناخن ناهموار و موجی‌شکل باشد، می‌‌توان آن را نشانه‌ای از پسوریازیس یا ورم مفاصل دانست. تغییر رنگ نا خن‌ها در چنین مواقعی بسیار شایع است؛ به طوری که پوست زیر نا خن‌ها قرمز مایل به قهوه‌ای می‌شود. پسوریازیس نوعی بیماری پوستی است که در ۱۰ درصد موارد از نا خن‌ها دیده می‌شود.

نا خن‌های پیچ‌خورده و تاب‌ دار:

اگر پوست اطراف نا خن‌ها قرمز و پف کرده باشند، می‌توان آن را نشانه التهاب نا خن‌‌ها دانست. این مسأله در صورت وجود بیماری سل جلدی یا سایر اختلالات بافتی رخ می‌دهد.

خطوط تیره زیر نا خن‌ها:

خطوط تیره زیر نا خن‌ها باید مورد توجه ویژه قرار گیرند؛ زیرا تومور سیاهرنگ قشر عمیق پوست می‌تواند با این نشانه‌‌ها بروز کند. این نوع از سرطان خطرناک‌ترین نوع سرطان است.

نا خن‌های جویده شده:

ناخن جویدن ممکن است یکی از عادت‌های بسیار قدیمی شما باشد، اما گاهی اوقات نشانه‌ ای از نگرانی و دلهره مزمن است. این رفتار می‌تواند به یک نوع اختلال پیچیده مربوط باشد. اگر نمی‌توانید این عادت را ترک کنید، حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

نا خن‌های ترک‌خورده و شکاف‌ دار:

نا خن‌های خشک و شکننده معمولاً به بیماری تیروئید نسبت داده می‌شوند و اگر به رنگ زرد نیز متمایل باشند، می‌توانند نشا‌ن‌دهنده عفونت قارچی باشند.

لکه‌های سفید روی نا خن‌ها:

در اثر کمبود روی در بدن ایجاد می‌شوند؛ ولی مسأله مهمی نیستند و خود به خود برطرف می‌شوند.

حفره روی نا خن:

علت آن ضربه شدید به نا خن و یا اگزما است.

قاشقی شکل شدن نا خن‌ها:

کم‌کاری تیروئید، کمبود آهن و کم خونی می‌تواند علت قاشقی شکل شدن نا خن‌ها می گردد.

مطالب مرتبط:

بهترین خوراکی ها برای سلامت نا خن

علل نا خن جویدن در کودکان

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *