bتزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک

برای درمان چروکهای پیشانی و اطراف چشم‌ها می‌توان از تزریق بوتاکس استفاده کرد تا از پیشرفت و ایجاد چروکهای بیشتر جلوگیری شود. بوتاکس نام اختصاری سم بوتولیسم است. تزریق این ماده در ماهیچه‌ها باعث کاهش فعالیت آنها شده و با کاهش حرکت، سطح پوست به تدریج صاف می شود و چین و چروک‌ها و خطوط عمیقی را که در نتیجه پرکاری آن ماهیچه روی صورت به وجود می آید از بین می‌برد در نتیجه صورت جوان تر به نظر می‌رسد.

مدت دوام اثر بوتاکس معمولا بین ۳ تا ۶ ماه است. عوارض آن به معمولا، جز ضعف عضلات ناحیه اطراف محل تزریق، مورد قابل توجهی نیست. البته در صورتی که تزریق بوتاکس توسط پزشک باتجربه انجام شود، هیچ گونه عارضه ای نخواهد داشت، ولی بیمارانی که بیماری های عصبی و عضلانی دارند یا زنان باردار و شیرده نباید از تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست استفاده کنند. با وجود اینکه دیده شده تزریق بوتاکس باعث بهبود سردردهای میگرنی در بسیاری از افراد می‌شود، اما گاهی ممکن است پس از تزریق، سردرد به صورت موقت برای مدت چند روز اتفاق بیافتد و یا علایم حساسیت  بروز کند که همه این موارد موقتی است. 

تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک

ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا این ماده برای بدن بی‌ضرر است و سمی نیست، در پاسخ باید گفت بوتاکس یک پروتئین خالص طبیعی است که توسط پزشک در دوز بسیار پایین تجویز می شود. تاثیر آن معمولا محدود به ناحیه تزریق شده است و به جاهای دیگر بدن سرایت نمی کند. استفاده از آن توسط FDA آمریکا تایید شده است و کاربرد کلینیکی بیست ساله آن ثابت کرده است که این ماده بی‌خطر است. هم اکنون برطرف کردن چین و چروک با تزریق بوتاکس روشی است که بیشترین استفاده را در آمریکا دارد و هنرپیشه های هالیوودی بیشترین مصرف کنندگان این ماده هستند. بعد از تزریق، زمان زیادی برای بهبودی لازم ندارید و می توانید بلافاصله به سر کارتان برگردید و زندگی عادی را ادامه دهید. بوتاکس طی چند روز پخش می شود و باعث شلی و از کار افتادن عضلاتی می شود که باعث چروک شده بودند. بوتاکس چروک های سطحی را از بین می‌برد اما چروکهای عمیق ممکن است به درمان های جایگزین مثل تزریق ژل یا پر کننده‌ها نیاز داشته باشند.

منبع: www.zibasho.com

مطالب مرتبط: 

لیفت صورت و عوارض آن

استفاده از کرم‌ها برای جوان‌سازی پوست

کاربرد لیزر در جوان‌سازی پوست

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *