تری گلیسیرید بالا چه عواقبی دارد؟

کلسترول و تری گلیسیرید هر دو چربی است که به جریان خون هدایت می‌شود و بالا بودن هر یک می‌تواند باعث مشکلات قلبی شود. کلسترول‌ها، دارای ترکیب ساختاری در داخل بدن است و تری گلیسیرید ها در پی واکنش هایی در بدن شکسته می‌شود. هر دو در بدن ساخته می‌شود. بدن برای تولید تری گلیسیرید به مصرف غذا نیاز دارد.

تری گلیسیرید بالا چه عواقبی دارد؟

تفاوت عمده این دو چربی این است که تری‌گلیسیرید برای انرژی سوزانده می‌شود، در حالی‌ که کلسترول برای ساخت سلول‌ها و برخی هورمون‌ها به کار می رود. کبد تری‌گلیسیرید را از گلوکز و اسید چرب ایجاد می‌کند. کبد گلوکز را به‌صورت زنجیر به نام گلیسرول به وجود می‌آورد. سپس سه اسید چرب به پایه گلیسرول می‌چسبد. تری‌گلیسیرید ممکن است در کبد یا در عضلات ذخیره شود. هنگامی‌که بدن به انرژی نیاز دارد، اسیدهای چرب را از پایه گلیسرول جدا می‌کند. گلوکز و اسید چرب به میتوکندری عضلات وارد می‌شود تا انرژی تولید کند . اسید اضافه وارد رگ می‌شود و به کبد بازمی‌گردد و مجدد به گلیسرول می‌چسبد. به گفته محققان میزان تری گلیسیرید همانند کلسترول برای تشخیص سلامت کلی بدن مهم است. کلسترول بالا به بیماری قلبی عروقی منجر می‌شود و بالا بودن تری‌گلیسیرید می‌تواند علامت خطر برای بیماری قلبی عروقی باشد.

افرادی با تری‌گلیسیرید بالا و با ویژگی‌هایی چون چاقی مفرط، فشارخون بالا، دیابت در معرض بیماری قلبی عروقی هستند. در اغلب موارد تری گلیسیرید بالا علامت ندارد. اما اگر علت بالا بودن ژنتیکی باشد انباشت چربی زیرپوست دیده می‌شود. از علل بروز تری گلیسیرید بالا می‎توان به چاقی مفرط، کنترل نشدن دیابت، کم‌کاری تیروئید، مصرف کالری بیشتر از آن‌که بتوانید بسوزانید، مصرف مشروبات الکلی، برخی داروها مانند ضدبارداری،مدر، بتا بلوکرها، استروژن و عوامل ارثی اشاره کرد.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

چگونه تری‌گلیسیرید خون را کاهش دهیم؟

راهکارهایی برای کاهش کلسترول

 

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *