تبخال چیست؟

بر طبق تحقیقات و اطلاعات پزشکی زیادی که صورت گرفته بیماری تبخال جزء بیماری های ویروسی می باشد، بیماری های ویروسی از جمله بیماری های بسیار شایعی هستند، به طوری که ۶۰% افراد به بیماری های ویروسی و ۲۰% آنان به بیماری های باکتریایی مبتلا می‌باشند. برای برخی از عفونت‌های ویروسی مانند هاری و آنفولانزا واکسن وجود دارد و برخی  مانند تبخال واکسن ندارد.

 تبخال از جمله بیماری هایی می‌باشد که طیف وسیعی از بیماری‌های ویروسی را دربر می‌گیرد، اگر مادر باردار مبتلا به ویروس تبخال باشد نوزاد او نیز این ویروس را هنگام تولد از مادر خود دریافت می‌کند. اکثر افراد مبتلا به این ویروس درگیری اولیه را متوجه نمی‌شوند زیرا این افراد علائمی شبیه به سرماخوردگی مانند تب، درد بدن و ضعف دارند.

تبخال چیست؟

مهم‌ترین راه انتقال ویروس:

تماس با نقطه‌ی آلوده است. همچنین در قسمتی که پوست بدن نازک باشد راه انتقال این ویروس بیشتر از نقاطی است که پوست بدن ضخامت داشته باشد. این بیماریدر سطح پوست ایجاد می‌شود، ضایعات پوستی این بیماری برآمده است و شکلی شبیهتاول دارد و هنگام بروز نقطه‌ی درگیر سوزش و گزش ایجاد می‎کند و پس از خشک شدن پوسته پوسته می شود.‌‎ بیماری در افرادی که مشکل ضعف سیستم ایمنی دارند و احتمال انتقال آن از این افراد به افراد سالم، بیش‌تر از افراد سالم (از نظر ایمنی) به سالم است.

درمان

برای درمان این بیماری می‌توان از پماد مخصوص تبخال به نام (آسیکلوویر) و یا از برخی فرآورده‌های گیاهی استفاده شود. برای استفاده از انواع دارو برای درمان بیماری لازم است به دستور استفاده از آن حتماً توجه شود. دوره‌ی بهبود این بیماری ۷ تا ۱۰ روز است که پس از آن دلمه های حاصل از بیماری از بین رفته و فرد بهبود می یابد. نکته ای که باید بدان توجه شود این است که این ویروس حتی پس از بهبود، از بدن فرد خارج نمی شود و پس از آن بر طبق عواملی همچون: شوک، استرس هاس روحی، دوباره فعال شده و به سطح پوست بر می گردد، این ویروس تا آخر عمر در بدن فرد باقی می ماند.

مطالب مرتبط:

سینوزیت چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *