تازه‌های درمان اوتیسم

بیماری اوتیسم (Autism) یا در خود ماندگی نوعی اختلال رشدی عصبی است که از سنین پایین آغاز می‎شود و به مرور که کودک بزرگتر می‎شود، علائم بیماری آشکارتر می‎شود. علل بروز این اختلال هنوز کاملا روشن نیست اما بهترین پزشکان و متخصصان اعتقاد دارند عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد این اختلال نقش دارند. 

کودکان اوتیسم

در حال حاضر ۱ درصد افراد به این اختلال مبتلا هستند و این آمار رو به رشد است. اطلاعات پزشکی حاصل از یک مطالعه جدید نشان می‎دهد زنانی که در ۳ ماهه دوم بارداری در معرض آفت‌کش‎ها قرار می‌گیرند، بیشتر احتمال دارد فرزند اوتیسمی به دنیا بیاورند. معمولا اولین علائم بیماری در ۶ ماه بعد از تولد مشاهده می‎شود اما در مواردی هم تا دو سالگی علائمی وجود ندارد. مهم‌ترین نشانه این بیماری مشکل در ارتباطات اجتماعی است. از علائم دیگر می‎توان به اختلالات یادگیری، تشنج، کند ذهن بودن، نداشتن ارتباط چشمی با دیگران، تمایل به تنهایی، خنده‎های بی دلیل، علاقه به جزئیات، نپذیرفتن تغییرات، پوشیدن لباس تکراری، رفتارهای کلیشه‎ای و بی‌معنا و درک نکردن خطر اشاره کرد. 

برترین پزشکان معتقدند تغذیه می‎تواند در کنترل نشانه‎های این بیماری موثر باشد. کودکان اوتیستیک به پروتئین‎های خاصی مانند گلوتن و کازئین واکنش منفی نشان می‌دهند. بهتر است گندم و جو و چاودار از غذای استن کودکان حذف شود و به جای آن ذرت، برنج، گندم سیاه و سیب زمینی اضافه شود. تحقیقات جدیدی برای یافتن دارویی جدید برای درمان این بیماری در موسسه انسرم فرانسه در حال انجام است. اطلاعات پزشکی نشان داده میزان کلر در مغز این کودکان بالاتر است، بنابراین محققان از داروهای مدر خاصی برای کاهش تدریجی میزان کلر در نورون‎های مغزی استفاده می‎‌کنند. البته باید توجه داشت هنوز نتایج قطعی از این تحقیقات به دست نیامده و خانواده‎ها نباید به صورت خودسرانه از این داروهای مدر استفاده کنند. زیرا ممکن است عوارض جانبی خطرناکی روی کودک داشته باشد.

منبع: salamat.ir

مطالب مرتبط:  

علت بیماری اوتیسم

نوزادان نارس در خطر ابتلا به اوتیسم هستند

سندرم تخمدان پلی کیستیک مادر باعت اوتیسم کودک می‎شود!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *