تاثیرات آبله مرغان در دوره بارداری

تاثیرات آبله مرغان در دوره بارداری

بانوان باردار باید در نظر داشته باشند که اگر در سه ماهه اول و دوم بارداری به آبله مرغان مبتلا شوند، احتمال خطرها کمی بیشتر می باشد. حتی بیشترین احتمال خطر زمانی می باشد که آن ها در زمان هفته ۱۳ تا ۲۰ بارداری می باشند. این خطرات شامل انتقال عفونت به جنین، همچنین سندرم واریسلای مادرزادی یا سندرم آبله مرغان مادرزادی CVS می باشد. در واقع سندرم آبله مرغان مادرزادی عوارضی برای کودک به همراه خواهد داشت، از جمله این عوارض شامل اثرات زخم (مانند زخم هایی که بر روی بدن کودکان به دلیل آبله مرغان ایجاد می گردد)، اندام ناهنجار مانند سر غیر عادی کوچک و ناهنجاری در رشد دست ها و پاها، تاخیر در رشد و تکامل، ناهنجاری های عصب شناختی مانند عقب ماندگی ذهنی و مشکلات می باشد که در این دوران مشاهده شده است.

باید عارض شد که آبله مرغان یک بیماری ویروسی است که فصل خاصی ندارد، نیز بسیار مسری می باشد و کودکان را بیشتر از بزرگسالان درگیر می کند. هم چنین گفتنی است که در بیماری آبله مرغان میزان سرایت بسیار بالاست؛ به طوری که این بیماری از طریق تماس پوستی و ترشحات تنفسی سرایت می گردد. از علائم این بیماری می توان به خستگی، تب و لرز، ضعف، ضایعات پوستی به شکل دانه های آبدار در بدن که از تنه شروع شده و سپس دست، پا، مخاط چشم و دهان نیز می رسد، اشاره کرد که از نشانه های این بیماری می باشد.

تاثیرات آبله مرغان در دوره بارداری

عوارض آبله مرغان مادرزادی که به همراه کودک می باشد :

باید دوباره ذکر کرد که راه تشخیص این بیماری از طریق سرولوژی خون و ضایعات پوستی است و دوره بیماری هفت تا ۱۰ روز است. البته هر چه سریعتر به درمان آن اقدام شود، حداکثر در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اولیه، گفتنی است که درمان بسیار آسان تر است، در صورتی که این بیماری جدی گرفته نشود، عوارض شدیدش کمتر از یک درصد موجب مرگ و میر می شود. عوارض ناشی از این بیماری می تواند سیستم عصبی مرکزی بیمار را درگیر کند و موجب عفونت مخچه و عفونت پرده مغزی شود. همچنین در صورت ابتلای مادران باردار، نقص عضو جنین را در پی دارد.

در صورت مواجهه مادر با فرد مبتلا به آبله مرغان، آیا احتمال این وجود دارد که مادر به این بیماری مبتلا شود؟

در جواب باید گفت که کاملا درست است و اگر مادری قبلا به این بیماری مبتلا شده باشد، برای بار دوم به این بیماری مبتلا نمی شود چه باردار باشد یا نباشد. اما آبله مرغانی که در بارداری ایجاد شده باشد، می تواند سبب افزایش خطر عوارض این بیماری در مادر و جنین شود. البته این که زمان عفونت چه موقعی باشد، یعنی در اوایل بارداری یا نزدیک زایمان باشد، این زمان تعیین کننده خطر برای مادر و جنین می باشد.

در صورت مواجهه وضعیت مادر به چه صورت می باشد؟
در بدن زنان بارداری که تاریخچه این بیماری  را دارند آنتی بادی هایی علیه این بیماری وجود دارد. این آنتی بادی ها از طریق جفت طی بارداری به جنین منتقل می شود. بنابراین زنان بارداری که این گونه ایمن شده اند و با فردی که مبتلا به این بیماری است مواجه می شوند، نباید نگران عوارض بیماری برای خود یا جنین شان باشند. با این حال سن بارداری هم در این میان نقش دارد. اگر مادر در نیمه اول بارداری خود باشد، احتمال مبتلا شدن بچه کمی بیشتر است. عفونت این بیماری در ۳ ماه اول بارداری به خصوص در هفته های ۸ تا ۱۲ خطر نشانگان مادرزادی واریسلا را افزایش می دهد. در صورتی که مادر مبتلا به این بیماری شده است، بهتر است که در هفته ۱۸ تا ۲۰ یک بار سونوگرافی کند. برای اینکه مشخص شود آیا ناهنجاری به خصوصی وجود دارد یا خیر، بهتر است چند هفته بعد هم سونوگرافی مجددی انجام شود. در عین حال بهتر است با متخصص عفونی هم در این زمینه مشورت شود. اگر شما در نیمه دوم بارداری مبتلا شدید، احتمال بیمار شدن کودک کمتر است. اگر ابتلا به این بیماری در فاصله ۲۱ تا ۲۵ روز قبل از موعد زایمان باشد، احتمال مبتلا شدن جنین هم وجود دارد. اما چون بچه آنتی بادی لازم را از مادر گرفته، اگر نوزاد بیمار هم شود، مشکل او چندان جدی نیست. اما استثنایی هم وجود دارد که به این صورت می باشد، اگر مادر باردار ۵ روز قبل و ۲ روز بعد از زایمان دچار عفونت این بیماری شود، فرزندش در معرض خطر عفونت واریسلا می باشد. انتشار عفونت واریسلا وقتی رخ می دهد که ویروس نوزاد را قبل از انتقال آنتی بادی های محافظ مادری آلوده کند.

راه های درمان مادر باردار مبتلا به این بیماری :
این بیماری در مادران باردار را می توان با داروهای ضد ویروسی آسیکلوویر که به نظر می رسد در بارداری ایمن می باشند، درمان کرد. زنان باردار با پنومونی واریسلا باید با آسیکلوویر تزریقی درمان شوند و در بیمارستان بستری شوند. به علاوه زنانی که قبلا مبتلا نشده باشند، باید ایمونوگلوبولین واریسلا زوستر یعنی ماده ای که پاسخ ایمنی را علیه ویروس واریسلا تشدید می کند، دریافت کنند.

درمان نوزاد مبتلا به این بیماری :
نوزادی که مادرش ۵ روز قبل از زایمان یا ۲ روز بعد از زایمان به واریسلا مبتلا شده باشد، باید واکسن را بعد از تولد دریافت کند. نوزادانی که در اولین ۲ هفته زندگی مبتلا شده اند باید با آسیکلوویر وریدی درمان شوند.

منبع : www.pezeshketo.com

مطالب مرتبط :

سرماخوردگی در بارداری

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *