بی اختیاری ادرار در مردان

بی اختیاری ادرار یک مشکل رایج و قابل درمان است. بیش از ۳ میلیون مرد در آمریکا به این بیماری دچار هستند. و خبر خوب اینکه این مسئله برخلاف چیزی که عوام فکر می‌کنند یک نشانه معمولی پیری نیست که شما مجبور به تحمل آن باشید، بلکه قابل درمان است. 

بی اختیاری ادرار می‌تواند نتیجه بیماری‌هایی مثل بزرگ شدن غده پروستات، دیابت و یا بیماری پارکینسون باشد. این مشکل بعد از جراحی سرطان پروستات یا هر عمل جراحی روی غده پروستات رایج است. گاهی اوقات هم فعالیت بیش از حد مثانه علت مشکل است. در هر حال تشخیص علت ایجاد کننده این مشکل برای انتخاب درمان مناسب ضروری است. بعضی افراد با محدود کردن مصرف مایعات روزانه موفق شدند این مشکل را کنترل کنند. البته باید مراقب بود زیرا محدود کردن بیش از حد مایعات بدن را با مشکل کم‌آبی مواجه می‌سازد و یا باعث عفونت مثانه می‌شود که بی اختیاری ادرار را بدتر می‌کند.  

بی اختیاری ادرار در مردان

در مورد بعضی افراد مصرف کافئین مشکل را بیشتر می‌کند. مصرف چای، قهوه و نوشابه را محدود کنید و ببینید که آیا در مورد شما هم موثر است یا خیر. بسیاری از بیماران اعلام کرده‌اند غذاهای اسیدی و تند و ادویه دار باعث تحریک مثانه و بدتر شدن شرایط می‎شود. بنابراین بهتر است مراقب تغذیه خود باشید. البته این یافته‌ها در مورد افراد دچار به این بیماری بسیار متفاوت است. در مورد بعضی از افراد این موارد باعث بدتر شدن بی اختیاری ادرار می‌شود و در مورد بعضی دیگر هیچ اثری ندارد. پس شما هم باید دقت کنید تا متوجه شوید کدام عوامل در مورد شما موثر است.

استرس باعث بدتر شدن این مشکل می‌شود و این مشکل نیز استرس زیادی به وجود می‌آورد. پس بهتر است راه‌هایی برای کنترل استرس مثل ورزش‌هایی برای مدیریت استرس یا مدیتیشن یاد بگیرید. راه دیگر کنترل انقباضات ماهیچه‌های اطراف مثانه است. پزشک شما می‌تواند اطلاعاتی در این زمینه در اختیار شما قرار دهد. می‎توانید با تمرین‌هایی بدن و غضلات خود را ریلکس کنید و در نتیجه به مرور زمان روی مثانه خود کنترل داشته باشید. راه دیگر این است که مثلا هر نیم ساعت یکبار چه نیاز به دستشویی رفتن دارید چه ندارید، مثانه را تخلیه کنید. به مرور زمان فاصله‌ها را بیشتر کنید. مثانه به این روند عادت می‌کند و در فاصله زمانی که ایجاد شده مثلا ۳ یا ۴ ساعت نیاز به دستشویی رفتن احساس نخواهید کرد. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

سرطان پروستات

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *