بین پوسیدگی دندان و سرطان روده ارتباط وجود دارد!

اطلاعات پزشکی حاصل از تحقیقات جدید نشان می‌دهد، باکتری‌هایی که باعث بیماری‌های دندان مانند پوسیدگی دندان می‌شوند، می‎توانند باعث سرطان روده نیز بشوند. این باکتری‎ها از طریق جریان خون، خود را به روده بزرگ می‎رسانند و در آنجا می‌توانند خود را به تومورها متصل کرده و رشد کنند و سبب تکثیر و سرعت گسترش سرطان می‌شوند.

بین پوسیدگی دندان و سرطان روده ارتباط وجود دارد!

زیست شناسان آمریکایی کشف کردند که باکتری رایج nucleatum Fusobacterium با استفاده از یک پروتئین به نام Fap2 به سلول‌های سرطانی کولورکتال می‌چسبد و همانند سپری برای تومور در برابر سیستم ایمنی بدن عمل می‌کند؛ وجود این میکروب یکی از مهمترین نشانگرهای سرطان روده بزرگ است و سبب تکثیر و سرعت گسترش سرطان می‌شود؛ به علاوه این پروتئین سبب کاهش توانایی سیستم ایمنی در مبارزه با سلول های سرطانی و متاستاز می‌شود. محققان این مطالعه بر این باورند که شناسایی این پروتئین و نحوه عملکرد آن در پیشگیری و درمان سرطان روده بزرگ نقش مهمی دارد؛ همچنین شناسایی این پروتئین می‌تواند در ساخت داروهای درمان‌کننده نیز موثر باشد.

سرطان روده بزرگ سومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در آمریکاست. طی ۱۰ سال آینده احتمالا جزو شایع‌ترین سرطان‌ها به دلیل نوع بد تغذیه خواهد بود. اکثر تومورهای روده تا مراحل پیشرفته بدون علامت هستند و حتی علائم دیررس آن برای این بیماری اختصاصی نیست و ممکن است در سایر بیماری‌های روده هم مشاهده شود. عوامل متعددی از جمله عدم تحرک، سیگار و مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز، در افزایش احتمال بروز سرطان کولورکتال موثرند. محیط پیرامون و سبک زندگی می‎تواند باعث تغییراتی در ژن‌ها شده و زمینه ساز بروز بیماری سرطان شود. با رسیدن به سن ۵۰ یا ۶۰ بدن ما شروع به تغییراتی در انتهای رود بزرگ می‌کند. بنابراین مراجعه به پزشک و انجام معاینات و آزمایشات ضروری است. 

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

چطور چاقی منجر به سرطان روده می‎شود!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *