بیماری لوپوس چیست؟

لوپوس (lupus) یک بیماری خود ایمنی است. در این بیماری بدن به خودش حمله می‌کند. این بیماری درد مفاصل، ناراحتی‎های پوستی (بثورات جلدی) و خستگی شدید ایجاد می‌کند و به ارگان‌های بدن آسیب می‌زند. این بیماری بیشتر زنان را مبتلا می‎کند و شانس ابتلا بین زنان ۱۸ تا ۴۵ سال بیشتر است.

لوپوس

بهترین پزشکان می‎گویند این بیماری تمام قسمت‎های بدن را می‎تواند تحت تاثیر قرار دهد. اما مفاصل و پوست بیشتر در معرض خطر هستد. ورم مفاصل یا  آرتروز و خارش و تحریک پوستی از مشکلات شایع لوپوس است. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد نیمی از بیماران مبتلا به لوپوس بیماری کلیه دارند. این بیماران به خاطر مشکلات کلیوی ناچار هستند شیمی درمانی انجام دهند. اغلب شیمی درمانی را برای درمان سرطان استفاده می‎کنند. اما در این بیماری هم تنها راه درمان شیمی درمانی است. در این بیماری چون بدن به سلول‌های خودش حمله می‎کند تقریبا مثل چیزی که در سرطان رخ می‎دهد، شیمی درمانی می‎تواند مفید واقع شود. گاهی از داروهای مشابه برای شیمی درمانی سرطان استفاده می‎شود و در مواردی هم داروها متفاوت است. این شیمی درمانی با داروهایی که سمی هستند انجام می‎شود. اما انجام ندادن این درمان به مراتب تاثیرات خطرناک‌تری برای بدن دارد. هیچ دلیل شناخته شده‌ای برای این بیماری وجود ندارد و ترکیبی از عوامل ژنتیکی، محیطی، هورمونی، ایمنی بدن و زیست محیطی باعث ایجاد بیماری می‎شود. افزایش هورمون استروژن در دوران بارداری نیز می‎تواند لوپوس را تشدید کند.

این بیماری می‎تواند باعث بروز سکته مغزی شود. بعضی از این بیماران مبتلا به سندرم آنتی فسفولیپید هستند. این سندرم باعث می‎شود خون به سادگی لخته شود. اگرچه این سندرم خیلی شایع نیست و فقط ۱۰ درصد بیماران را گرفتار می‎کند. اما اثرات آن بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث سکته مغزی شود. سلنا گومز (Selena Gomez) یکی از ستاره‌های هالیوودی از چهره‎های مشهوری است که به بیماری لوپوس مبتلا است. اگرچه لوپوس درمان ندارد، اما برترین پزشکان در حال تحقیقات هستند و داروهای جدیدی روانه بازار می‎شود و پیشرفت‎های زیادی در درمان بیماری مشاهده شده است. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد قبلا اگر کسی به این بیماری دچار می‎شد شانس اینکه بتواند با وجود این بیماری ۵ سال به زندگی ادامه دهد فقط ۵ درصد بود، اما امروزه این شانس ۹۵ درصد است. بنابراین می‎توان گفت که روش‎های درمانی برای افزایش طول عمر و کیفیت زندگی این بیماران موثر بوده است. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

درمان پسوریازیس

اثرات استرس روی پوست

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *