بیماری لثه با سرطان سینه ارتباط دارد!

شاید عجیب به نظر برسد که بین بیماری‎های دهان و دندان و ابتلا به سرطان سینه ارتباطی وجود داشته باشد! اما اطلاعات پزشکی به دست آمده از یک مطالعه جدید نشان می‎دهد زنان یائسه‌ای که به بیماری پریودنتال (بیماری لثه) دچار هستند به خصوص آنهایی که سیگار می‌کشند، بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری هستند. 

بیماری لثه و سرطان سینه

بیماری پریودنتال می‎تواند بسیار گسترده باشد از یک التهاب ساده لثه گرفته تا آسیب جدی به بافت نرم و استخوان لثه که از دندان محافظت می‌کند و حتی از دست دادن دندان. مطالعات قبلی از ارتباط بین بیماری لثه با سکته مغزی، بیماری قلبی و دیابت و همچنین سرطان‎های دهان، مری، سر و گردن، پانکراس و ریه خبر داده بود. دلیل اصلی این ارتباط هم التهاب مزمن لثه عنوان شده است. عواملی مثل ژنتیک، سیگار کشیدن و تغییرات هورمونی در زنان می‎تواند لثه‎ها را حساس‌تر کند و باعث التهاب لثه شود.  مصرف داروهایی که باعث کاهش بزاق دهان می‎شود و عدم توانایی بدن با عفونت‌ها مثل افرادی که به دیابت دچار هستند یا در حال درمان سرطان هستند نیز باعث بیماری لثه می‎شود. 

این تحقیقات توسط بهترین پزشکان آمریکایی از دانشگاه بوفالو برای بررسی ارتباط بین بیماری پریودنتال و سرطان سینه روی ۷۳۷۳۷ زن که در سن یائسگی بودند، انجام شد. این زنان در ابتدای تحقیقات هیچ نشانه‌ای از  بیماری  سرطان سینه نداشتند اما ۲۶ درصد این افراد بیماری پریودنتال داشتند. بعد از گذشت ۶/۷ سال تعداد ۲۱۲۴ نفر از این گروه به سرطان سینه دچار شدند. محققان با بررسی اطلاعات پزشکی این افراد اعلام کردند احتمال ابتلا به سرطان سینه در افرادی که بیماری پریودنتال داشتند ۱۴ درصد بیشتر بوده است. همچنین محققان اعلام کردند این احتمال برای افرادی که سیگاری هستند و بیماری لثه هم دارند ۳۲ درصد و برای افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند ۶ درصد بوده است. یک توضیح برای ارتباط بین این دو بیماری می‌تواند این باشد که باکتری‎هایی موجود در دهان وارد سیستم گردش خون می‎شوند و به بافت سینه راه پیدا می‎کنند. و از آنجایی که میزان باکتری‌ها در دهان افراد سیگاری و افرادی که قبلا سیگاری بوده‌اند و اخیرا ترک کرده‌اند با میزان باکتری در دهان افراد غیر سیگاری فرق دارد، احتمال ابتلا به سرطان در افراد سیگاری بسیار بالاتر است.  

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط:

انواع سرطان سینه

قرص ضد بارداری و سرطان سینه

استفاده از لیزر در درمان سرطان سینه

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *