bبیماری سالک چیست؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
بیماری سالک چیست؟

سالک نوعی بیماری پوستی است که بیشتر در مناطق گرمسیری مشاهده می‌شود. این بیماری از راه گزش نوعی پشه خاکی که در مکان‌های گرم و مرطوب زندگی می‌کنند، به انسان منتقل می‌شود. یکی دیگر از راه‌های انتقال این بیماری، تماس زخم‌های عادی با ترشحات زخم سالک است.

بیماری سالک

عامل بیماری سالک انگلی به نام لیشمانیا است که در زخم‌های سالک وجود دارد که با خونخواری پشه از محل زخم‌ سالک، وارد بدن پشه می‌شود و چرخه انتقال آن طی می‌شود. در ایران ۲ نوع از این بیماری وجود دارد که توسط ۲ گونه انگل ایجاد می‌شود. نوع خشک یا شهری و نوع مرطوب یا روستایی. در سالک خشک تعداد زخم‌ها کم و بدون درد است و زخم‌ها از نظر ظاهری هم خشک هستند اما سالک مرطوب دردناک است با گستره وسیع‌تری از زخم‌ها و این نوع سالک بیشتر در دست و پا دیده می‌شود.

سالک مرطوب: در این بیماری پس از دوره نهفتگی کمتر از دو ماه در محل گزش دانه جوش مانندی ایجاد می‌شود. طی ۲ تا ۳ ماه زخم بزرگتر شده و گاهی اطراف آن برآمدگی‌های کوچک و متعدد ظاهر می‌شود که از عوارض این بیماری محسوب می شود. گاهی ممکن است انگل از طریق مسیر لنفاوی گسترش پیدا کند. بهبود معمولا طی ۲ تا ۶ ماه دیده می‌شود و جای جوش آن باقی می‌ماند.

سالک خشک: در این نوع پس از یک دوره نهفتگی بیش از دو ماه، برآمدگی کوچکی در محل گزش به رنگ قرمز قهوه‎ای ظاهر می‎شود و بتدریج طی ۶ ماه بزرگتر می‌شود و معمولا در مرکز آنها زخم سطحی ایجاد می شود و دلمه می بندد. در صورت عدم درمان معمولا طی ۸ تا ۱۲ ماه ضایعه روبه بهبودی می رود و از خود جای زخم به جای می گذارد دوره زمانی این نوع سالک از نوع مرطوب طولانی تر است.

پیشگیری از سالک

برای پیشگیری از این بیماری استفاده از پشه بند معمولی و ترجیحا آغشته به حشره کش، استفاده از پمادها و مواد دور کننده حشرات هنگام استراحت و خواب در مناطق آلوده، نصب توری در پنجره ها، پوشانیدن زخمهای سالکی به منظور جلوگیری از آلوده شدن پشه خاکی های جدید و انتشار بیماری به دیگران است. بهترین راه برای از بین بردن رشد و تکثیر پشه خاکی بهسازی محیط، جمع آوری و دفع صحیح فاضلاب و نخاله های ساختمانی، بهسازی کانالهای روباز، دفع صحیح فاضلاب و تفاله های ساختمانی است.

درمان سالک

برای درمان این بیماری باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. بهتر است هم زمان از چند روش درمانی بهره گرفته شود تا از ایجاد مقاومت دارویی جلوگیری شود. تزریق آمپول گلوکانتیم در حاشیه زخم، سرمادرمانی یا کرایوتراپی، تزریق عضلانی آمپول گلوکانتیم و پماد پارومومایسین از درمان‌های موثر برای این بیماری هستند. 

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط: 

بیماری لوپوس چیست؟

درمان پسوریازیس

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *