بیماری روزاسه چیست؟

این بیماری به آکنه روزاسه یا آکنه بزرگسالی نیز معروف است. این بیماری عبارت است از التهاب و قرمزی مزمن پوست صورت، گونه‌ها، بینی و پیشانی. در واقع این بیماری اصلاً آکنه نیست! روزاسه بیماری‌ای است که دلایل دقیق بروز آن مشخص نیست اما با علائمی از جمله سرخی صورت و ضایعات التهابی همراه است و می‏‎تواند زندگی افراد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

روزاسه

داروهای کنونی برای درمان این بیماری چندان موثر نیست اما شرکت Gaderna نوعی داروی موضعی به شکل کرم مایع با نام Soolantra تولید کرده است که می‎تواند تا حد زیادی به درمان این بیماران کمک کند. روزاسه معمولا در سن ۳۰ سالگی بروز می‌کند و علائم آن تا ۵۰ سالگی به اوج خود می‎رسد. در زنان سه برابر شایعتر است. برخلاف عقیده عامه مردم این بیماری در اثر مصرف الکل بروز نمی‎کند. التهابات ناشی از این بیماری ناخوشایند و منبع اضطراب و افسردگی در بیماران است و باعث کاهش اعتماد به نفس بیمار می‎شود. در حال حاضر داروهایی از جمله metronidazol برای درمان روزاسه تجویز می‎شوند. اما به دلیل عوارضی از جمله سوزش و کشش پوست معمولا اکثر بیماران تمایلی به مصرف این داروها ندارند.

برای مقابله با این مسئله و درمان موثر بیماری شرکت Gaderna داروی موضعی Soolantra حاوی یک درصد irermectine را تولید کرده است. این ترکیب خواص ضد التهابی دارد و می‎تواند موثر واقع شود. اطلاعات پزشکی به دست آمده از ۲ تحقیق کلینیکی روی این دارو نشان داده است مصرف یک ماهه آن می‎تواند در ۴۰ درصد بیماران باعث از بین رفتن کامل یا تقریبی علائم شود. این دارو باید یک بار در روز به مدت ۴ ماه مصرف شود. مصرف آن در دوران بارداری و شیردهی نیز ممنوع است. 

منبع: نشریه نوین دارو

مطالب مرتبط: 

درمان خشکی پوست در فصل پاییز

اثرات استرس روی پوست

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *