bبیماری اوریون چیست؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
بیماری اوریون چیست؟

اوریون (mumps) یک عفونت ویروسی بسیار مسری است که معمولا کودکان را مبتلا می‎کند. از علائم شایع این بیماری ورم کردن غدد بزاقی در یک یا هر دو طرف صورت و تب است.  

اوریون

وقتی فردی یک بار به این بیماری دچار می‎شود، نسبت به این عفونت ایمنی پیدا می‎کند و دوباره به آن دچار نخواهد شد. واکسن اوریون به نام MMR ساخته شده است و در هر سنی در دوران کودکی که استفاده شود، بدن را در برابر عفونت ایمن می‌کند. این بیماری باعث التهاب غده پاروتید و دیگر غدد بزاقی و گاهی اوقات التهاب بیضه‎ها، تخمدان، پانکراس و مننژ می‎شود.

علائم بیماری اریون معمولا ۲ تا ۳ هفته بعد از اینکه فرد در معرض ویروس قرار گرفت، ظاهر می‎شود. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد ۲۰ درصد از افرادی که به اریون مبتلا می‎شوند، هیچ نشانه‌ای از این بیماری را تجربه نمی‎کنند. ولی نشانه‎های شایع بیماری که اکثر افراد به آن دچار می‌شوند، تورم و درناک شدن غدد پاروتید یا بزاقی است که باعث باد کردن لپ کودک می‌شود. از علائم دیگر این بیماری عبارتند از : مشکل در بلع و احساس درد در هنگام بلع، احساس خستگی و ضعف، تب شدید،سردرد، تهوع، خشکی در دهان، درد در مفاصل و کاهش اشتها

راه انتقال بیماری: ویروس بیماری اوریون از طریق دستگاه تنفسی منتقل می‎شود و سپس به غدد بزاقی منتقل می‎شود. این بیماری از طریق عطسه و سرفه یا استفاده از ظروف مشترک با فردی که به بیماری مبتلا شده یا روبوسی کردن و لمس کردن وسایلی که آلوده به این ویروس هستند و سپس لمس دهان و بینی منتشر می‎شود. می‎توان گفت راه‎های انتشار ویروس اوریون مثل انتشار سرماخوردگی و آنفولانزاست. کودکی که به این بیماری مبتلا می‎شود حدود ۱۵ روز ناقل بیماری است. ۶ روز قبل از بروز نشانه‌های بیماری و ۹ روز هم بعد از بروز نشانه‌ها.

تشخیص بیماری: معمولا تشخیص بیماری از روی ظاهر صورت کودک و غدد بزاقی قابل تشخیص است. اما ممکن است پزشک داخل دهان کودک را برای بررسی موقعیت لوزه‎ها معاینه کند یا آزمایش خون، ادرار یا بزاق دهان تجویز کند. در موارد شدید و طولانی مدت بیماری ممکن است آزمایش مایع مغزی نخاعی انجام شود.  

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

درمان بیماری اوریون

گوش درد کودکان

درمان سرماخوردگی کودکان

علائم بیماری مننژیت

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *