بهداشت دهان و دندان با گیاهان دارویی

دندانپزشکان و متخصصان بهداشت دهان و دندان توصیه به استفاده از خمیر دندان‌ها و دهان شویه‌های حاوی فلوراید برای بهداشت و سلامت بیشتر دهان و دندان می‌کنند. درست است که برترین پزشکان و دندانپزشکان اعتقاد دارند فلوراید از مینای دندان محافظت می‌کند اما فلوراید زیاد هم باعث ایجاد لکه های سفید روی دندان می شود. پس برای مصون ماندن از اثرات فلوراید می‌توان از طب سنتی و گیاهان دارویی مفید برای محافظت از دندان و لثه بهره برد.

بهداشت دهان و دندان با گیاهان دارویی

یکی از این گیاهان میخک است. در طب سنتی از میخک برای درمان درد دندان، خوشبو کردن دهان و نفس هم استفاده می‌شده است. می‌توانید آن را به صورت خام بخورید و یا داخل چای خود بریزید. یا روی دندان بگذارید تا درد آن را تسکین دهد. روغن درخت چای خواص ضد میکروبی قوی دارد که به رفع عفونت لثه کمک می کند. این روغن به خوشبو کردن دهان نیز کمک می کند. می‌توانید یک قطره از آن را روی خمیر دندان خود بریزید یا چند قطره از آن را به دهان شویه‌‎ی خود اضافه کنید و دهان خود را با آن بشویید. ریحان نیز از گیاهانی است که خواص ضد میکروبی قوی دارد و از بیماری‌های لثه، تشکیل جرم و پلاک دندان و بوی بد دهان جلوگیری می‌کند. با استفاده از پودر ریحان خشک شده مسواک بزنید تا تأثیر آن را ببینید. شیرین بیان دارای خواص قوی ضد باکتری، ضد ویروس و ضد قارچ است که برای حفظ بهداشت دهان و دندان از آن استفاده می‌شود. علاوه بر اینکه از پوسیدگی دندان ها و بیماری‌های لثه جلوگیری کرده، به خاطر خواص ضد التهابی قابل توجهی که دارد به رفع آفت دهان نیز کمک می کند. می‌توانید ریشه شیرین بیان را بجوید یا دندان‌ها و لثه‌ها را به آرامی با پودر شیرین بیان خشک شده ماساژ دهید.
البته فراموش نکنید علاوه بر استفاده از این گیاهان دارویی برای حفظ بهداشت دهان و دندان، حتما باید هر شش ماه یکبار به مطب دندانپزشک مراجعه کنید تا در صورت وجود پوسیدگی دندان‌ها یا بیماری لثه در مراحل ابتدایی اقدام به درمان کنید. 

منبع: www.beytoote.com

مطالب مرتبط: 

راه‌هایی برای سفید کردن دندان‌ها

۱۰ علت حساسیت دندان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *