bبهترین منابع پروتئین برای بدنسازان! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
بهترین منابع پروتئین برای بدنسازان!

اگرچه پروتئین برای ورزشکاران و به خصوص بدنسازانی که می‎خواهند عضلات‎شان را تقویت کنند، بسیار مهم است، اما برای سایر افراد نیز ضروری است. ما برای زنده ماندن به پروتئین نیاز داریم. بدون آن سلول‌های ما نمی‌توانند عملکرد مناسبی داشته باشند و عملکرد ذهن کاهش یافته و سیستم ایمنی نمی‌تواند با بیماری‌ها مقابله کند.

بهترین منابع پروتئین برای بدنسازان!

کلم بروکلی:

طبیعی است وقتی حرف از پر‌وتئین به میان می‌آید شما به غذاهای گوشتی فکر کنید، اما پروتئین در منابع بسیاری وجود دارد که شما فکر آن را هم نمی‌کنید! مثلا ۱ فنجان کلم بروکلی ۵.۷ گرم پر‌وتئین دارد. همچنین نصف فنجان اسفناج ۳ گرم پروتئین دارد.

ماست یونانی:

با مصرف ماست یونانی شما پر‌وتئینی دو برابر پر‌وتئین موجود در ماست‌های عادی را برای بدن خود فراهم می‌آورید. در دو سوم فنجان ماست یونانی، ۱۱ گرم پر‌وتئین وجود دارد.

پنیر:

پنیر کم چرب گزینه مناسبی برای افرادی است که برای کاهش وزن یا افزایش ماهیچه تلاش می‌کنند. پنیر سوئیسی و پنیر کاتیج بهترین نوع پنیر برای ورزشکاران است، اما اگر نتوانستند به آسانی آنها را تهیه کنید پنیر پارمسان می‌تواند جایگزین مناسبی باشد.

آجیل‌ها:

آجیل یکی از میان وعده‌های غنی از چربی غیر اشباع است که دارای پر‌وتئین زیادی نیز می‌باشد. ۳۵ عدد بادام زمینی دارای ۶.۷ گرم، ۲۲ عدد بادام دارای ۵.۹ گرم، ۴۹ عدد پسته دارای ۵.۹ گرم و ۱۴ عدد گردو دارای ۴.۳ گرم پر‌وتئین می‌باشد.

عدس:

عدس منبع غنی از پروتئین، فیبر و مواد معدنی است و همچنین دارای کالری کم و تقریبا بدون چربی است. هر فنجان عدس ۱۸ گرم پروتئین دارد. علاوه بر این، عدس منجر به تثبیت قند خون می‌گردد.

سویا:

سویا منبعی غنی از پروتئین بوده که سرشار از مواد مغذی و چربی‌های سالم است. علاوه بر این تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف سویا می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پستان و پروستات را به دلیل داشتن حد بالایی از فیتواستروژن، کاهش دهد.

ماهی:

ماهی‎ها منبع بسیار خوب پروتئین هستند. برای مثال ۸۵ گرم تن ماهی در حدود ۲۵.۵ گرم پروتئین دارد که البته برای استفاده از تن ماهی، بهتر است از نوع رژیمی آن استفاده نمایید. ماهی ساردین، ماهی آزاد، ماهی هالیبوت و ماهی تیلاپیا از دیگر ماهی‎های سرشار از پروتئین هستند.

مرغ و بوقلمون:

۱۰۰ گرم سینه مرغ بدون پوست و استخوان حاوی ۱۲۴ کالری و ۲۶ گرم پر‌وتئین می‌باشد و سینه بوقلمون نیز دارای ۲۰ گرم پر‌وتئین به ازای هر ۱۰۰ گرم است. این گوشت ها بهترین گزینه‌های گوشت با کالری کم می‌باشند.

تخم مرغ:

هر تخم مرغ حاوی حدود ۵.۵۳ گرم پر‌وتئین می‌باشد. شما می‌توانید در طول هفته، سه عدد تخم مرغ همراه با زرده نیز میل نمایید بدون اینکه نگران کلسترول آن باشید. اما ورزشکاران سفیده تخم مرغ را ترجیح می‎دهند و هر روز بیش از ۶ عدد سفید تخم مرغ به‌عنوان صبحانه و یا میان وعده استفاده می‌کنند.

سیب زمینی:

به نظر می‎رسد سیب زمینی یک ماده بسیار چاق کننده است اما در حقیقت اگر آن را سرخ نکنید و آب پز میل کنید نه تنها چاق کننده نیست بلکه به بدنتان پر‌وتئین نیز می‎رساند. یک سیب زمینی پخته متوسط ۳ گرم پرو‌تئین دارد.

منبع: tanvarz.ir

مطالب مرتبط: 

دیابتی‌ها صبحانه غنی از پروتئین بخورند

۶ مکمل بدنسازی برای ورزشکاران

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *