بهترین رژیم غذایی برای سال ۲۰۱۶

اگر تصمیم گرفته‌اید سبک زندگی‌تان را تغییر دهید و به سلامت خود بیشتر توجه کنید، برای شروع احتمالا به دنبال یک رژیم غذایی سالم خواهید بود. اما با این همه رژیم‌های متنوع انتخاب بهترین، سالم‌ترین و موثرترین آنها کار دشواری است. موسسه (US News & World Report) آمریکا برنامه‌های غذایی مختلف برای درمان بیماری‌ها و کاهش وزن را مورد بررسی قرار داده و آنها را برای سال ۲۰۱۶ رتبه بندی کرده است. 

رژیم غذایی

رژیم‌های غذایی مختلفی مثل رژیم مخصوص افراد دیابتی یا رژیم‌ برای کاهش وزن معرفی شدند. اما در این میان رژیم DASH به طور کلی بهترین رژیم غذایی شناخته شد. حروف اختصاری آن از عبارت (Dietary Approaches to Stop Hypertension) گرفته شده است و به معنی برنامه غذایی برای توقف فشار خون بالاست. این برنامه غذایی برای ششمین سال است که به عنوان بهترین رژیم کلی معرفی می‌شود. این برنامه غذایی برای درمان فشار خون بالا بوجود آمد. این برنامه غذایی توصیه می‌کند که مصرف شیرینی‌جات، نوشابه‌های قند دار و غذاهای حاوی چربی اشباع شده را محدود کنید. در عوض میوه‎ها و سبزیجات، غلات سبوس دار، ماهی، مرغ، آجیل و لبنیات کم چرب یا بدون چربی مصرف کنید. اگر چه این برنامه غذایی بهترین از جهت مواد مغذی و سلامت بدن است اما بهترین از نظر موثر بودن در کاهش وزننیست. در رتبه‌های بعدی، رژیم MIND قرار گرفته که ترکیبی از رژیم مدیترانه‌ای و رژیم DASH است. در این رژیم تاکید بر مصرف انواع توت‌ها به جای انواع مختلف میوه‌ها است. اطلاعات پزشکی نشان داده است که این برنامه غذایی در سال گذشته ابتلا به بیماری آلزایمر را ۳۵ درصد کاهش داده است. همچنین این برنامه غذایی آسان‌ترین در بین رژیم‌ها شناخته شده است. 

برای کاهش وزن بهترین برنامه غذایی Weight Watchers است که بر مبنای محاسبه کالری دریافتی و میزان مصرف کالری روزانه طراحی شده است. در این روش به مواد غذایی مختلف براساس میزان قند و چربی و سایر مواد تشکیل دهنده امتیاز یا نمره‎ای اختصاص می‎دهند و فرد براساس قد و وزن و میزان فعالیت روزانه خود از مواد غذایی مختلف به میزان مجاز مصرف می‌کند. در این روش هیچ غذایی ممنوع نیست. در این روش کاهش وزن به صورت تدریجی و آهسته صورت می‌گیرد. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد افرادی که از این روش استفاده کردند در مدت ۱۲ ماه دو برابر افرادی که از روش‌های استاندارد دیگر استفاده کرده بودند، وزن کم کردند. 

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

لاغری و جوانی با رژیم مدیترانه‌ای

رژیم‌های کم چربی بهترین راه کاهش وزن نیستند!

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *