بهترین روش حمام کردن نوزاد

حمام کردن کودکان یکی از شادترین و لذت‌بخش ترین زمان ها برای والدین و نوزاد است. اما از طرفی حمام کردن نوزادان و کودکان زیر یک سال بسیار خطرناک است و ممکن است در نتیجه لیز بودن سطح حمام و بدنشان لیز بخورند و حفظ تعادل آنها برای مادر یا پدر آسان نیست.

بهترین روش حمام کردن نوزاد

برای حمام کردن کودک باید همه وسایل لازم را آماده کنید. حوله، پوشک تمیز و لباس هایش را آماده کنید. مطمئن شوید اتاق کودک به اندازه کافی گرم هست و خدایی نکرده موجب سرماخوردن کودک نمی شود. تشت یا لگن های مخصوص کودکان که در فروشگاه های وسایل بچه فروخته می شوند، بهترین گزینه برای شستن کودک است. ۲ یا حداکثر ۳ بار حمام در هفته برای کودک کافی است، از شستشوی روزانه او اجتناب کنید. زمان مناسب برای حمام کردن نوزاد بین ۵ تا ۱۰ دقیقه است. کودک را داخل حمام بیاورید و آنجا لباس هایش را در بیاورید. خودتان حتما لباس به تن داشته باشید که نوزاد روی پای شما لیز نخورد. وان کودک را از آب گرم پر کنید. مراقب باشید آب داغ نباشد تا پوست نازک و حساس کودک آسیب نبیند. دمای مناسب برای حمام کردن کودک، ۹۰ درجه فارنهایت (۳۲ درجه سلسیوس) است. خیلی آرام و با احتیاط، کودک را از پا داخل وان آب قرار دهید. با یکی از دستان خود سر و گردن کودک را بگیرید و از آنها مراقبت کنید. هر چند دقیقه یکبار، یک کاسه آب روی بدن او بریزید تا بدنش سرد نشود.

البته توجه داشته باشید اگر ناف نو‌زادتان افتاده است می‌توانید او را داخل وان یا لگن حمام کنید. در هفته اول تولد و تا زمانی که ناف نیفتاده و یا محل ختنه بهبود پیدا نکرده است، او را در وان یا لگن قرار ندهید چرا که موجب عفونت می‌شود. در اینصورت نوزاد را روی پای خود گذاشته و حمام کنید. یک پنبه خیس از آب گرم را به آرامی روی صورت نو‌زاد بکشید. سپس نوبت به سر می‌رسد. برای این کار سر او را به سمت خود نگه دارید و با یک دست بگیرید، بدن نوز‌اد روی پای شماست بنابراین دست دیگر شما آزاد است تا با آن سر نو‌زاد را با شامپو بشویید و خشک کنید. برای آبکشی کردن موهایش جریان آب را روی صورت او رها نکنید. بعد از شستن سر نوزاد حتما با حوله خشک کنید خشک کردن سر از سرما خوردن نوزاد جلوگیری می‌کند. سپس به شستن بقیه بدن بپردازید. بعد از شستن بدن، فوری او را درون حوله بپیچید و خشک کنید.

پوست نوزا‌دان و شیرخواران حساس و خشک است. بنابراین برای نوزا‌دان زیر یک سال نباید از صابون و شامپوی بزرگسالان استفاده کرد. شامپوی مخصوص بچه از مواد ملایم تهیه شده و به پوست او صدمه نمی‌زند و چشم‌های او را نمی‌سوزاند. اگر بند ناف نوزاد هنوز نیفتاده است، ناف را با آب ولرم و صابون ملایم به آرامی شسته و خشک کنید. مراقب باشید ناف در اثر فشار یا ضربه یا مرطوب شدن بیش از حد نیافتد. کلا بند ناف را همیشه خشک نگه دارید. به هیچ وجه برای تمیز کردن بند ناف از الکل استفاده نکنید. چرا که تاثیری در جلوگیری از عفونی شدن و خشک شدن ناف ندارد. پس از حمام کردن بدن او را چرب کنید. می‌توانید از روغن بچه و روغن‌های مایع گیاهی خوراکی (زیتون، بادام شیرین، آفتاب گردان و غیره) استفاده کنید. مراقب باشید روغن وارد چشم و دهانش نشود.

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط:

خوراکی‎های ممنوع برای نوز‌ادان!

اهمیت تغذیه برای نو‌زاد نارس

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *