بهترین سن بارداری

بهترین سن بارداری

با افزایش مشکلات اقتصادی زندگی، ازدواج کردن و بچه‌دار شدن تبدیل به یکی از سخت‌ترین تصمیم‌های زندگی شده است، از طرف دیگر فرصت برای بچه‌دار شدن همیشگی نیست. پس اگر آرزوی مادر یا پدر شدن دارید و می‌خواهید از بهترین زمان برای بچه‌دار شدن و عوارض باردار شدن در سنین پایین و بالا اطلاع پیدا کنید، این مقاله اطلاعات پزشکی مورد نیازتان را در اختیار شما قرار خواهد داد. 

بارداری زیر ۱۸ سالگی ممنوع! تخمک گذاری در دختران از سن بلوغ شروع شده و از همان زمان امکان باردار شدن وجود دارد. اما باردار شدن در سنین زیر ۱۸ سال می‌تواند همراه با خطراتی از جمله کاهش رشد داخل رحمی جنین، افزایش احتمال فشار خون بارداری باشد. علاوه بر این مادرانی که در سن پایین باردار می‌شوند مسلما تجربیات کافی برای به آخر رساندن یک بارداری را ندارند. 

بهترین سن بارداری: بهترین سن معمولا ۲۵ و ۲۶ سالگی است. در این سن اکثریت عوارض باردار شدن کاهش پیدا می‌کند و معمولا بارداری به صورت طبیعی ادامه پیدا می‌کند. احتمال دیابت، فشار خون و کاهش رشد جنین بسیار کم است و باردار شدن در این سن معمولا بدون خطر است. در ضمن ناهنجاری‌های کروموزومی جنین بسیار کم اتفاق می‌افتد. تمام تخمک‌های یک خانم در زمان تولد تولید و ذخیره می‌شوند و تا ۵۰ سالگی هر ماه یکی از آنها آزاد شده و باعث تخمک‌گذاری و عادت ماهانه می‌شود. حال هر قدر سن پایین‌تر باشد (البته نه زیر ۱۸ سال) کیفیت تخمک‌هایی که بارور می‌شوند بهتر است و این دوران راحت‌تر و بدون مشکل سپری می‌شود. 

بهترین سن بارداری

چطور در سن بالا بارداری طبیعی داشته باشید: باردار شدن در سنین بالا این احتمال را دارد که دیابت یا فشار خون حاصل از آن پس از زایمان برای مادر باقی بماند. البته این احتمال در افراد چاق و کم‌تحرک بیشتر است. اگر مادر از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشد، رژیم غذایی مناسبی داشته باشد. به طور مرتب ورزش کند و اضافه وزن نداشته باشد می‌تواند در سنین بالاتر نیز بارداری سالم و بی‌خطری داشته باشد. برای مثال یک خانم ۴۰ ساله که از سلامت کامل برخوردار است و مرتب ورزش می‌کند، نسبت به یک خانم ۲۷ ساله که چاقی مفرط دارد و وزنش بالای ۱۰۰ کیلوگرم است، این دوران را بهتر خواهد گذراند. در فرهنگ ما این تفکر وجود دارد که یک خانم باردار باید ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم وزن اضافه کند در حالی که این موضوع می‌تواند سلامت بارداری را به خطر بیندازد. بنابراین نحوه زندگی حتی می‌تواند سن را تحت تاثیر قرار دهد. خانم‌ها در ۳۰ سالگی یک افت شدید و در ۳۵ سالگی یک افت شدید باروری دارند و بعد از ۴۲ سالگی احتمال باروری آنها بسیار کم می‌شود. می‌توان گفت ۲۵ تا ۳۵ سالگی سن مناسب باردار شدن است. از ۳۵ سالگی به بعد عوارض بارداری و اختلالات و ناهنجاری‌های کروموزومی بسیار شایع می‌شود.  

منبع: مجله سیب سبز

مطالب مرتبط: 

اهمیت تغذیه برای نوزاد نارس

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *