bبعد از جراحی کاهش وزن این غذاها را نخورید! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
بعد از جراحی کاهش وزن این غذاها را نخورید!

یکی از جراحی‎هایی که برای کاهش وزن استفاده می‎شود، عمل «بای پس» معده است که برای بعضی از افراد مبتلا به چاقی تجویز می شود. این نوع عمل ساختار معده را تغییر می‌دهد، در نتیجه معده حتی غذاهای سالم را به سختی تحمل می کند. بنابراین جراحان از بیماران می‌خواهند تا در خوردن مواد غذایی دقت کنند.

بعد از جراحی کاهش وزن این غذاها را نخورید!

عمل بای پس در واقع ترکیبی از کاهش حجم معده و ایجاد اختلال در عملکرد جذب مواد غذایی است. در جراحی‌های بای پس، معده دو قسمت می‌شود و کیسه کوچکی که از معده ساخته می‌شود، در فواصل متغیر اما معین، به روده بیمار متصل می‌شود. فهرست غذاهای ممنوع برای همه یکسان نیست و درحالی‌که برخی از مردم با خوردن مواد غذایی مانند هندوانه، مشکلی پیدا نمی کنند برخی ممکن است دچار معده درد شوند. پزشکان توصیه می‌کنند بیماران حداقل ۲ تا ۳ هفته به‌طور کامل رژیم غذایی مایع داشته باشند. هدف اولیه استراحت دادن به معده است. در صورت مصرف غذاهای جامد چون غذاهای جامد برای مدتی در معده می‌ماند و قبل از این که بخیه التیام پیدا کند، معده دچار پارگی می‌شود.

بعد از مصرف غذاهای مایع، به مرحله مصرف غذاهای نرم شده می‌رسیم. غذاهایی از جمله سالاد، تخم‌مرغ، ماهی تن، گوشت طیور بدون چربی، میوه و سبزی پخته یا کنسرو شده برای این ایام مناسب است. از آن جا که معده در این مرحله کوچک‌تر است، پزشک توصیه می‌کند از غذایی که برای مدت طولانی‌تری در معده می‌ماند و جای بیشتری می‌گیرد و نسبت به غذاهای دیگر چسبناک‌تر است، هر ۲۰ دقیقه تنها ۲ لقمه میل کنید. در درازمدت این افراد می‎توانند هر غذایی را میل کنند، اما پیشنهاد متخصصان پرهیز از مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده وخوراکی حاوی مقدار زیاد شکر است. علاوه بر این از مصرف ذرت بوداده، خوردن آب بلافاصله قبل و بعد از غذا ، سبزی‌های خام و میوه با پوست و گوشت قرمز خودداری کنید.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

۵ کیلو کاهش وزن فقط در یک هفته!

برای کاهش وزن باید گوشت قرمز را حذف کنید!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *