افتادگی نوک بینی بعد از عمل بینی

بسیاری از بیماران بعد از عمل بینی (رینوپلاستی) از نتیجه عمل به خاطر تغییرات منفی که در ظاهر بینی آنها در دوران بعد از عمل بوجود می‌آید ناراضی هستند. یکی از این تغییرات افت کردن نوک بینی بعد از گذشت مدت زمانی بعد از جراحی است. 

عمل بینی

اگر به عکس عمل بینی که از نیمرخ گرفته شده باشد نگاه کنید بعد از عمل زاویه نوک بینی با سایر قسمت‎های بینی و صورت متناسب است. اما بعد از مدتی که از عمل جراحی بینی می‎گذرد، افتادگی نوک بینی قابل مشاهده است. در اکثر موارد این افتادگی بینی قابل پیشگیری و پیش بینی است. یکی از دلایل این اتفاق عدم مهارت جراح و ناتوانی در تنظیم موقعیت نوک بینی نسبت به سایر قسمتهای بینی است. این اتفاق در میان جراحان پلاستیک با تجربه شناخته شده است. به خاطر جاذبه زمین، نوک بینی بعد از مدتی به سمت پایین متمایل می‎شود. بنابراین جراحان باتجربه این موضوع را در زمان جراحی زیبایی بینی در نظر می‎گیرند و با توجه به این میزان افتادگی طبیعی بینی برای عمل برنامه‌ریزی می‌کنند. 

دلیل دیگری که برای این مشکل می‎توان ذکر کرد این است که غضروف بینی دیگر به اندازه کافی قدرت ندارد تا موقعیت خودش را حفظ کند. جراح بینی باید بتواند پیش بینی کند که بعد از تغییرات روی بینی و برش و کوچک کردن غضروف بینی، قسمت باقی مانده غضروف به اندازه کافی قدرت دارد تا خودش را نگه دارد یا خیر و اگر این مشکل را پیش بینی کند می‎تواند برای جلوگیری از بروز آن از تضعیف و کوچک کردن غضروف نوک بینی صرف نظر کند و در جلسه مشاوره قبل از عمل با بیمار در مورد این مشکل صحبت کند. دلیل سوم این مشکل این است که در واقع با اینکه نوک بینی افتاده به نظر می‎رسد اما واقعا مشکل در نوک بینی نیست بلکه در بافت بالای نوک بینی است که بعد از بهبودی بافت‌ها به هم جوش می‎خورند و بینی افزایش ارتفاع پیدا می‌کند و این بلند شدن تیغه بینی باعث می‎شود بینی افتاده به نظر برسد. این مورد هم توسط پزشک زیبایی قابل پیشگیری است. اگر جراح این نکته را در نظر داشته باشد با توجه به این افزایش بافت، جراحی را انجام می‎دهد.  

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

عمل بینی گوشتی

عمل بینی با لیزر

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *