bبزرگتر بودن عروس از داماد در ازدواج‎های جدید! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
بزرگتر بودن عروس از داماد در ازدواج‎های جدید!

ازدواج در قدیم آداب و رسوم خاصی داشت مثل انتخاب دختر توسط خانواده پسر یا کوچکتر بودن عروس از داماد، اما در شرایط کنونی جامعه بر خلاف دهه‌های گذشته بعضی از پسرها با دخترانی بزرگتر از خودشان با اختلاف سنی چند سال ازدواج می کنند و این سبک تا حدودی در جامعه و بین خانواده ها جا افتاده است. اما بزرگتر بودن عروس از داماد از نظر روانشناسی خوب است یا بد؟

ازدواج

در دو دهه اخیر سن ازدواج و آمار آن تغییرات چشمگیری پیدا کرده است. آمارها نشان می‎دهد بیش از ۱۰ درصد ازدواج‌ها در سالهای اخیر مربوط به زوج‌هایی است که عروس از داماد بزرگتر است. اگرچه این پدیده اجتماعی در جامعه رو به رشد است و پسران و دختران تا حدودی آن را برای خود حل کرده‌اند و دیگر حساسیت‌های گذشته درباره آن وجود ندارد اما این مسئله هنوز برای بخشی از خانواده‌ها یک دغدغه است که یا آن را در ابتدای زندگی در قالب مخالفت با ازدواج فرزندشان مطرح می‌کنند. 

در حال حاضر ۱۲ میلیون جوان مجرد در کشور ما وجود دارد که حدود ۴۰ درصد از آن ها دخترانی هستند که موفق به ازدواج مناسب نشدند و برخی از آنها آماده ازدواج دوم با مردان  متأهل هستند که تفاوت سنی آنها متعارف نیست در مقابل پسران جوان به خاطر بیکاری و مشکلات اقتصادی تمایل دارند با زنان بالاتر از سن خود، پیوند زناشویی ببندند تا از نظر مالی به آنان تکیه کنند. در مواردی هم به خاطر شرایط فرهنگی و اقتصادی کنونی جامعه ما برخی از پسران تصمیم گرفتند که به جای ازدواج با دختران کم سن و سال که توقعات بی جا دارند با دخترانی بزرگتر از خودشان زندگی کنند که زن زندگی­ هستند، از پختگی لازم برخوردارند و توقعات کمتری دارند.

در واقع از نظر مشاوران خانواده برای زندگی مشترک آنچه مهم است هم کفو بودن زن و مرد است و حالا اگر این تفاوت سنی هم کفو بودنشان را به هم بریزد به این تفاوت می گوئیم تفاوت آسیب رسان که زندگی‌شان را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد و اگر همسانی و همتایی  را در حوزه های مختلف به هم نریزد به این تفاوت بی آزار می گوییم بنابراین صرف تفاوت سنی آسیب رسان نیست. مهم این است که در کل در تمام جنبه‎ها هر دو طرف هم کفو باشند.

ملاکی وجود ندارد که حتما زن از مرد سنش کمتر باشد یا بیشتر و همه چیز بستگی به شخص و شرایط فردی دارد. ممکن است مردی با اینکه کوچکتر است اما به دلیل اینکه مرد دارای توانمندی مدیریتی، برداشت ها، تجارب، نوع تربیت خانوادگی ای باشد که نوع نگاهش به مسائل یه قوتهایی را به او بدهد در اینجا نسبت سنی برایشان مشکلی ایجاد نمی کند. در کل فاصله سنی بین زوجین تا ۱۵ سال تفاوت فاحشی نیست و مشکل ساز نمی باشد و فرقی نمی کند که دختر سن بالاتری نسبت به پسر داشته باشد یا بالعکس. البته ارجاع به روانشناس و مشاوره در این حوزه امری ضروری است.

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط: 

افراد انزواطلب از رابطه عاشقانه می‎ترسند!

سه کلید برای داشتن زندگی زناشویی موفق

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *