پزشکان موفق شدند حافظه بیماران آلزایمری را برگردانند!

پزشکان آمریکایی موفق شدند حافظه از دست رفته در تعدادی از بیماران آلزایمری که در مراحل ابتدایی بیماری بودند را با استفاده از یک روش درمانی همه جانبه برگردانند. این روش درمانی جامع شامل تغییرات در سبک زندگی، تحریک مغز و دارو درمانی می‎شود. نتایج این تحقیقات در مجله پزشکی Aging منتشر شده است. 

پزشکان موفق شدند حافظه بیماران آلزایمری را برگردانند!

وضعیت بهبود حافظه این بیماران بعد از گذشت ۲ سال از این مطالعه همچنان ثابت مانده است و حتی برخی از این بیماران توانستند دوباره به محل کار خود بازگردند. این روش درمانی فقط روی ۱۰ بیمار مبتلا به آلزایمر انجام شده است. محققان این مطالعه با توجه به نتایج مثبت آن امیدوارند در آینده بتوانند از این روش درمانی برای همه بیماران مبتلا به زوال عقل استفاده کنند. در حال حاضر نزدیک به ۵.۴ میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا با بیماری آلزایمر زندگی می کنند. تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۵۰، این تعداد به حدود ۱۳.۸ میلیون افزایش خواهد یافت که این آمارها لزوم یافتن راه‌های درمانی موثر برای این بیماری را نشان می‌دهد. همه ۱۰ بیمار آلزایمری شرکت کننده در این تحقیقات به اختلال شناختی و اختلال حافظه خفیفی که از نتایج مراحل ابتدایی این بیماری است دچار شده بودند. نه نفر از بیماران حامل ژن APOE4 بودند که آنها را بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به آلزایمر قرار می‎دهد. پنج نفر از بیماران دو نسخه از این ژن را داشتند، یعنی این افراد ۱۰ تا ۱۲ برابر بیشتر در خطر ابتلا به بیماری بودند.

از تمام این بیماران قبل و بعد از تحقیقات تست‎های حافظه و عملکرد شناختی گرفته شد. تمام این بیماران پیشرفت قابل توجهی در حافظه بلند مدت و عملکرد شناختی نشان دادند. برنامه درمانی که محققان برای این بیماران استفاده کردند MEND است که به معنی افزایش سوخت و ساز برای سلول‌های عصبی در حال نابودی است. این برنامه درمانی شامل تغییر در رژیم غذایی، ورزش، بهینه سازی خواب، استفاده از داروهای خاص و ویتامین ها، و تحریک مغز است. به عنوان مثال یک مرد ۶۹ ساله مبتلا به آلزایمر که به دلیل فراموشی درحال تعطیل کردن کسب و کار خود بود، بعد از ۶ ماه درمان با این روش توانست چهره افراد و برنامه کاری خود را دوباره به یاد بیاورد و بعد از ۲۲ ماه درمان، حافظه بلند مدت او از ۳ درصد به ۸۴ درصد افزایش یافت و به جای تعطیلی کسب و کار، در حال گسترش آن است. نتایج این تحقیقات ثابت کرد با این روش درمان حتی می‎توان حافظه از دست رفته افرادی که ژن این بیماری را دارند و از لحاظ ژنتیکی بیشتر از سایرین در خطر این بیماری هستند را نیز دوباره برگرداند و به بهبود کیفیت زندگی آنها کمک کرد.  

منبع: medicalnewstoday

مطالب مرتبط: 

۴ راهکار برای کمک به بیماران آلزا‌یمری

کشف داروی آلزایمر!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *