برونشیت چیست؟

برونشیت به معنای التهاب و تورم نایژه‌هاست. نایژه‌ها، لوله‌هایی هستند که هوا را از بینی به ریه‎ها می‎رسانند. وقتی نایژه‌ها دچار التهاب یا عفونت شوند، تنفس بیمار مشکل می‎شود و خلط و ترشحات در راه هوایی فرد وجود دارد. این بیماری معمولا در نتیجه یک بیماری ویروسی مثل سرماخوردگی ایجاد می‎شود.

برونشیت

برونشیت حاد:
برونشیت حاد یک بیماری کوتاه مدت است که معمولا به دنبال سرماخوردگی یا یک بیماری ویروسی مانند آنفولانزا ایجاد می‎شود. این حالت معمولا با سرفه، تنگی تنفس، درد در قفسه سینه، خلط در سینه و تب همراه است. برونشیت حاد معمولا چند روز یا چند هفته طول می‌کشد. علت این بیماری معمولا ویروس است به خصوص ویروس‌هایی که سبب ایجاد سرماخوردگی و آنفولانزا می‎شوند. اما می‎‌تواند به دلیل عفونت باکتریایی یا قرار گرفتن در معرض موادی که ریه‌ها را تحریک می‌کنند مثل دود سیگار، گرد و غبار، بخارات و آلودگی هوا بوجود آید.

برونشیت مزمن:

این حالت مقاوم و طولانی مدت بیماری است که بیش از ۳ ماه طول بکشد. این نوع بیماری با سرفه‌های خلط دار طولانی مدت مشخص می‎شود. بیشتر افراد دچار مشکلات تنفسی می‌شوند که در بازه‌های زمانی مختلف بهتر یا بدتر می‌شود. اگر این بیماری همراه با از دست رفتن قابلیت ارتجاعی حبابچه‌های هوایی شش‌ها (آمفیزم) رخ دهد، منجر به بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) می‎شود. برونشیت مزمن با التهاب مکرر و آسیب به بافت ریه و مجاری تنفسی ایجاد می‌شود. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد سیگار کشیدن شایع‌ترین علت بیماری است. از علل دیگر می‌توان به قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا، گرد و غبار و دود و از تکرار برونشیت حاد اشاره کرد.

علائم بیماری:

سرفه مدوام که ممکن است با خلط همراه باشد

خس خس کردن سینه

تب و لرز خفیف

گلودرد

بدن درد

تنگب نفس

سردرد

گرفتگی بینی و سینوس‌ها

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط:

درمان برونشیت

پیشگیری از آنفولانزا

عسل و شلغم برای درمان سرماخوردگی

 درمان گلودرد با آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی و خانگی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *