برنزه کردن و سرطان پوست

اخبار پزشکی نشان می‌دهد سالانه در جهان ۱۳۲ هزار نفر به ملانوم یعنی شدیدترین و بدترین نوع سرطان پوست و ۲میلیون نفر هم به دیگر انواع سرطان‌های پوست مبتلا می‌شوند. فقط در اروپا ۳۵۰۰ نفر در سال به دلیل استفاده از سولاریوم به سرطان پوست مبتلا می‌شوند.

به طور کلی برنزه کردن پوست به ۳ روش انجام می‌شود. ماندن در زیر آفتاب به مدت طولانی، استفاده از آفتاب مصنوعی یا کابین سولاریوم یا استفاده از محصولات شیمیایی برای تغییر رنگ و تیره کردن پوست. برترین پزشکان و متخصصان پوست و مو می‌گویند برنزه کردن پوست چه با نور طبیعی آفتاب چه با سولاریوم برای پوست مضر است و باعث سرطان پوست می‎شود. تحقیقات و اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد، افرادی که مرتب خود را برنزه می‌کنند، ۲۰ سال سریع‌تر از دیگران دچار چین و چروک‌های پوستی، ضخیم‌شدن سطح پوست و پیری زودرس می‌شوند. در افرادی که قبل از ۳۵ سالگی به صورت مرتب از کابین‌های برنزه‌کننده پوست استفاده می‌کنند احتمال ابتلا به ملانوم به ۴۰ درصد می‌رسد. در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته افراد زیر ۱۸ سال باید رضایت‌نامه کتبی از والدین‌شان برای استفاده از سولاریوم داشته باشند.  

برنزه کردن و سرطان پوست

از نظر علمی سولاریوم عامل ابتلا به سرطان پوست است و اصلا استفاده از آن توصیه نمی‌شود، علاوه بر این اکثر دستگاه‌های سولاریوم در کشور ما استاندارد نیستند. اگر می‌خواهید برنزه کنید، تنها راهی که کم خطرتر به نظر می‌رسد استفاده از محصولات شیمیایی است که دوام اثر آنها یکی دو ماه است که البته آنها هم بی‌خطر نیستند. برخی می‌توانند باعث ایجاد آلرژی شوند و به همین دلیل قبل از استفاده، بهتر است روی بخشی از پوست دست آزمایش شوند و اگر ایجاد حساسیت نکرد، مورد استفاده قرار گیرد.  برای تشخیص به موقع سرطان باید به پوست حساس باشید و هر تغییری را در اولین فرصت با پزشک متخصص پوست مطرح کنید. مهم ترین نشانه های سرطان پوست عبارتند از: بزرگ شدن ناگهانی خال های روی پوست، ریزش موهایی که روی خال ها وجود دارند، متورم شدن خال یا هر غده ای روی پوست، دردناک شدن ناگهانی و بی دلیل خال و خونریزی از خال یا هر غده ای روی پوست با کوچک ترین ضربه.

منبع: www.zibasho.com 

مطالب مرتبط: 

۷ ماده غذایی ضد پیری پوست

۵ عادت بد که باعث پیری پوست می‌شوند

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *