bبرطرف کردن کهیر در طب سنتی · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
برطرف کردن کهیر در طب سنتی

کهیر یک بیماری پوستی است که با خارش شدید همراه است. در این بیماری لکه‌‎ها و نقطه‌های قرمز رنگ و برجسته در قسمت‌های مختلف بدن ظاهر می ‌شود. هر ضایعه کهیر بعد از چند دقیقه تا چند ساعت بدون باقی گذاشتن اثر از بین می‌رود و سپس ضایعات جدید در محل‌های قبلی یا محل‌های جدید به وجود می‎آید.

درمان کهیر

اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد کهیر به طور کلی بسیار شایع است و حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد حداقل یک بار در طول عمر مبتلا به کهیر می‌شوند. این بیماری پوستی به طور معمول ظرف چند روز تا چند هفته بهبود می یابد، ولی در مواردی هم ممکن است سال ها و حتی دهه ها به طول انجامد و مرتباً حملات آن تکرار شود. برای این مشکل دلایل زیادی وجود دارد مانند عصبی شدن، مصرف غذاها یا داروهای خاص، نیش حشرات، عفونت‎ها مانند عفونت گلو یا سینوزیت و عواملی مانند نور آفتاب، سرمای شدید و یا عرق کردن. مصرف مواد غذایی خاصی مانند تنقلات، شکلات، ماهی، گوجه فرنگی، تخم مرغ، توت و شیر می‌توانند باعث ایجاد این مشکل پوستی یا تشدید آن شوند. افزودنی های خوراکی و نگاهدارنده ها نیز ایجاد کهیر می کنند.

طب سنتی می‎گوید منشا این بیماری عصبی است، چون حالات روحی به طور ناگهانی بدن را گرم می‌کنند که این گرم شدن به بروز کهیر کمک می‌کند. راه‌کارهای توصیه شده در طب سنتی برای رفع کهیر و خارش عبارتند از:

شربت آبلیموی تازه

این شربت برای رفع علائم کهیر مفید است چرا که لیموی تازه به رفع خارش مزمن کمک می‌کند. البته بهترین نوع لیمو درشت و رسیده آن است. شربت آبلیمو برای رفع علائم تب و گرمی کودکان نیز مفید است.

سوپ جو و عدسی

مصرف سوپ جو یا عدسی به عنوان غذای روزانه برای فرد می‌تواند تا حدی به رفع کهیر کمک کند چرا که سوپ جو فقط یک غذا نیست و در طب سنتی دارو نیز محسوب می‌شود. بهتر است که در هنگام پخت عدسی کمی سرکه طبیعی به آن اضافه شود.

ماساژ با روغن بادام

ماساژ با روغن بنفشه یا روغن بادام شیرین به رفع علائم کهیر کمک می‌کند به خصوص اگر بعد از استحمام این کار صورت گیرد، همچنین این افراد از شستن بیش از حد با آب داغ باید پرهیز کنند.

اجابت مزاج به موقع

اجابت مزاج به موقع به رفع علائم کهیر کمک می‌کند. هرچه قدر اجابت مزاج بهتر صورت پذیرد، کهیر و خارش زودتر رفع می‌شود.

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط: 

درمان اگزما

درمان‎های ساده برای عرق سوز شدن پوست

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *