برای پایین آوردن تب کودکان چه کنیم؟

بسیاری از مادران با دست گذاشتن روی پیشانی کودک سعی می‌کنند بفهمند فرزندشان تب دارد یا خیر. این روش خیلی دقیق نیست. بهترین راه اندازه‌گیری درجه حرارت بدن از طریق دهان، رکتوم یا زیربغل است. دمای بدن به طور طبیعی در دهان حدود ۳۷ درجه سانتی‌گراد یا ۹۸ درجه فارنهایت و در رکتوم ۳۷/۵ درجه است. وقتی درجه حرارت بدن از راه دهان به بالای ۳۷/۵ و از طریق رکتوم به بالای ۳۸ درجه و از زیر بغل به بالای ۳۷/۲ درجه برسد، به این معنی است که کودک تب دارد.

در یک کودک سالم دمای بدن در طول روز به خاطر جنب و جوش تغییر می‌کند و این تغییر تنها در شرایطی تب نامیده می‌شود که پایدار بوده و با تغییرات خلق و خو همراه باشد. تب در کودکان نگران کننده است چون نشانه بروز عفونت در بدن است. در نوزادان زیر ۳ ماه با مشاهده درجه حرارت ۳۸ درجه حتما باید با اورژانس تماس گرفت زیرا نشانه عفونت شدید است. اما در کودکان بزرگتر عامل تب  ۳۸ تا ۴۰ درجه معمولا ویروس است و بیش از دو روز طول نمی‌کشد. اگر درجه حرارت بدن تا ۳۷/۸ درجه بالا رفت نیازی به مصرف دارو نیست. بعد از اینکه علت اصلی تب مشخص شد، برای کاهش تب می‌توان از ایبوپروفن و استامینوفن استفاده کرد. برای کودکان زیر ۶ ماه مصرف ایبوپروفن توصیه نمی‌شود، زیرا عوارض زیادی دارد. میزان نیاز کودک به دارو به سن و وزن او بستگی دارد. معمولا باید ۲ برابر وزن کودک به او قطره استامینوفن بدهید. نباید بیش از ۵ دوز دارو در روز به کودک داد. دادن دارو به نوزادان زیر ۴ ماه ممنوع است، مگر با تجویز پزشک. هرگز شربت استامینوفن را جایگزین قطره استامینوفن نکنید. زیرا دوزهای مشابهی ندارند. 

برای پایین آوردن تب کودک چه کنیم؟

به کودک مایعات بیشتری بدهید. آب، سوپ و جوشانده‌های گیاهی انتخاب‌های خوبی هستند. کودک باید استراحت بیشتری داشته باشد. جنب و جوش باعث افزایش دمای بدن می‌شود. دمای اتاق را بین ۲۱ تا ۲۳ درجه تنظیم کنید. لباس‌های اضافی کودک را درآورید تا حرارت بدن دفع شود. حمام آب گرم می‌تواند در کاهش حرارت بدن کمک کند. قبل از حمام بردن به کودک دارو بدهید و مراقب باشید لرز نکند. از شستن بدن کودک با آب خنک و الکل خودداری کنید چون آب سرد باعث لرز شده و الکل هم از طریق پوست جذب می‌شود. 

منبع: مجله پیام سلامتی

مطالب مرتبط:

آیا کودک من بیش فعال است؟

قطره آهن موجب سیاهی دندان کودکان نمی‌شود

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *