bبرای درمان روماتیسم مفصلی، امگا 3 مصرف کنید · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
برای درمان روماتیسم مفصلی، امگا ۳ مصرف کنید

اطلاعات پزشکی جدید نشان می‌دهد مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ که در ماهی و  مکمل‎های رژیمی روغن ماهی یافت می‌‎شود، برای پیشگیری و بهبود بیماری روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید (rheumatoid arthritis ) مفید است. نتایج این مطالعه در مجله پزشکی روماتولوژی (Rheumatology) منتشر شده است. 

روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی یک بیماری التهابی سیستمیک است که معمولا مفصل‌های بدن را درگیر می‌کند. اما می‎تواند روی ارگان‌های دیگر بدن نیز تاثیر بگذارد. معمولا ابتلا به بیماری قلبی عروقی در این بیماران شایع است. درد، ورم و قرمزی از نشانه‎هایی است که در مفاصل این بیماران دیده می‎شود. در مواردی هم غضروف و حتی استخوان دچار ساییدگی می‎شوند و تغییر شکل در مفاصل رخ می‎دهد. علت این بیماری مشخص نیست اما پزشکان احتمال می‎دهند سیستم ایمنی بدن دچار اشتباه می‎شود و به بافت‎های خود بدن حمله می‎کند و باعث التهاب در مفاصل می‎شود. ژنتیک یکی از عوامل موثر در ابتلا به این بیماری شناخته شده است. 

محققان آمریکایی در تحقیقات خود متوجه شدند در بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی سطح اسیدهای چرب امگا ۳ پایین‌تر است. به نظر می‎رسد اسیدهای چرب امگا ۳ باعث سرکوب پروتئین خاصی می‎شوند که در حمله سیستم ایمنی بدن به بافت‎ها نقش دارد. در این تحقیق افرادی که آنتی بادی‌هایی که منجر به بیماری آرتریت روماتوئید می‎شود را دارند اما هنوز مبتلا به بیماری نشده‌اند، مورد بررسی قرار گرفتند. این اولین مطالعه برای بررسی ارتباط بین امگا ۳ و بیماری روماتیسم مفصلی است و نتایج آن ثابت کرده است که مصرف مکمل امگا ۳ در افرادی که به صورت ارثی در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند، قبل از اینکه نشانه‌های بیماری ظاهر شود می‎تواند از بدن در برابر این بیماری محافظت کند. 

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

خواص روغن ماهی برای سلامتی

روماتیسم مفصلی و بیماری قلبی عروقی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *