برای درمان روماتیسم مفصلی، امگا ۳ مصرف کنید

اطلاعات پزشکی جدید نشان می‌دهد مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ که در ماهی و  مکمل‎های رژیمی روغن ماهی یافت می‌‎شود، برای پیشگیری و بهبود بیماری روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید (rheumatoid arthritis ) مفید است. نتایج این مطالعه در مجله پزشکی روماتولوژی (Rheumatology) منتشر شده است. 

روماتیسم مفصلی روماتیسم مفصلی برای درمان روماتیسم مفصلی، امگا 3 مصرف کنید

روماتیسم مفصلی یک بیماری التهابی سیستمیک است که معمولا مفصل‌های بدن را درگیر می‌کند. اما می‎تواند روی ارگان‌های دیگر بدن نیز تاثیر بگذارد. معمولا ابتلا به بیماری قلبی عروقی در این بیماران شایع است. درد، ورم و قرمزی از نشانه‎هایی است که در مفاصل این بیماران دیده می‎شود. در مواردی هم غضروف و حتی استخوان دچار ساییدگی می‎شوند و تغییر شکل در مفاصل رخ می‎دهد. علت این بیماری مشخص نیست اما پزشکان احتمال می‎دهند سیستم ایمنی بدن دچار اشتباه می‎شود و به بافت‎های خود بدن حمله می‎کند و باعث التهاب در مفاصل می‎شود. ژنتیک یکی از عوامل موثر در ابتلا به این بیماری شناخته شده است. 

محققان آمریکایی در تحقیقات خود متوجه شدند در بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی سطح اسیدهای چرب امگا ۳ پایین‌تر است. به نظر می‎رسد اسیدهای چرب امگا ۳ باعث سرکوب پروتئین خاصی می‎شوند که در حمله سیستم ایمنی بدن به بافت‎ها نقش دارد. در این تحقیق افرادی که آنتی بادی‌هایی که منجر به بیماری آرتریت روماتوئید می‎شود را دارند اما هنوز مبتلا به بیماری نشده‌اند، مورد بررسی قرار گرفتند. این اولین مطالعه برای بررسی ارتباط بین امگا ۳ و بیماری روماتیسم مفصلی است و نتایج آن ثابت کرده است که مصرف مکمل امگا ۳ در افرادی که به صورت ارثی در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند، قبل از اینکه نشانه‌های بیماری ظاهر شود می‎تواند از بدن در برابر این بیماری محافظت کند. 

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

خواص روغن ماهی برای سلامتی

روماتیسم مفصلی و بیماری قلبی عروقی

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *