bبرای درمان تب چه کنیم؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
برای درمان تب چه کنیم؟

 تب نشان می‌دهد بدن شما کوشش می‏‌کند که با یک عفونت مبارزه کند. تب ناراحت‏ کننده و گاهی اوقات دردناک است، اغلب در شب بدتر می‏‌شود و می‏‌تواند خواب شما را به هم بزند. آشنایی اولیه با علائم بیماری‌ها و دردها و آگاهی درباره مواجهه با آنها می‌تواند کمک شایانی در رفع آنها داشته باشد. در این مطلب علائم و نشانه‌های تب در بزرگسالان و راه‌های خانگی و طبیعی برای درمان تب را مطرح کرده‌ایم.

درمان تب

وقتی بیمار بزرگسال تب دارد باید لباس خنک بپوشد و بدن خود را با پتو نپوشاند. اگر بیمار شروع به لرز کرد باید لباس گرم بپوشد تا لرز تمام شود، سپس دوباره لباس سبک  و خنک بپوشد. بیمار نباید در زمان تب و لرز حمام کند. استحمام باعث لرز می‌شود و لرز باعث بالا رفتن دوباره دمای بدن می‌گردد. بیمار را تشویق کنید زیاد مایع بنوشد. هنگام تب از دست رفتن مایعات بدن زیاد می‌شود. هنگام تب حتما باید درجه حرارت بدن را اندازه‌گیری کرد و براساس حرارت بدن تصمیم گیری کرد. اگر بیمار مشکل طبی جدی دارد، در صورت لزوم باید از داروی ضد تب استفاده شود. اگر بعد از ۲ ساعت پس از استفاده از درمان‌های خانگی، دمای بدن بیمار بیش از ۳۸/۵ درجه سانتی‌گراد دهانی است و یا خیلی ناخوش است حتما باید به بیمارستان مراجعه کرد. همچنین اگر تب بیش از ۳ روز ادامه پیدا کند حتما باید سریعا به بیمارستان مراجعه کرد. اگر بیمار ناخوش است یا تب بالا دارد هر ۴ ساعت استامینوفن به وی بدهید. بروفن هم می‌تواند مثل استامینوفن مفید باشد. بروفن را می‌توان هر ۶ تا ۸ ساعت مصرف کرد. برای تسکین تب از آسپرین در افراد زیر ۲۰ سال استفاده نکنید.

خوراکی‌های مفید برای درمان تب

گریپ فروت ضد سرماخوردگی است و تب را پایین می‌آورد. در هنگام سرماخوردگی و تب آب گریپ فروت بنوشید.  از آنجایی که انار یا آب آن در رفع تشنگی مفید است، استفاده از آن برای بیماران تب دار بسیار توصیه شده است. از آب پرتقال برای درمان تب استفاده می‌شود. شربت لیموترش، مقوی و تب بر بوده و ضد عطش است و تشنگی را از بین می برد. نوشیدن آب خیار اکثر تب‌های شدید را از بین می‌برد. هندوانه به تنهایی یا با شیرخشت برای بیماران مبتلا به تب و بیماری‌های عفونی مفید است. در قدیم رومی‌ها و یونانیان از چغندر قرمز برای تسکین تب استفاده می‌کردند. خوردن آب هویج در درمان تب موثر است. آب لیموشیرین مزه شیرین و ملایمی دارد و برای رفع عطش و التهاب بیماران تب دار تجویز می‌شود.

منبع: beytoote.com  و  salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

برای پایین آوردن تب کودکان چه کنیم؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *