باورهای غلط در مورد سیگار و سرطان ریه

در این مطلب اطلاعات پزشکی راجع به عواملی که شانس ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‎دهد و همچنین باورهای غلط و نادرستی که درباره سیگار کشیدن و ابتلا به سرطان ریه بین مردم رواج دارد، بیان شده است.

باورهای غلط در مورد سیگار و سرطان ریه

۱- اگر برای سال‌ها سیگار کشیدید، ریه شما آسیب دیده است و دیگر بهبود نمی‌یابد. اما حقیقت این است که هرگز برای ترک سیگار دیر نیست. به محض اینکه سیگار را ترک کنید از مزایای آن مثل بهبود گردش خون و عملکرد بهتر ریه‌ها بهره‌مند می‌شوید. بعد از ترک سیگار احتمال ابتلا به سرطان ریه به مرور زمان کاهش می‎یابد. مثلا اگر ۱۰ سال از ترک سیگار فرد گذشته است، احتمال ابتلا به سرطان ریه ۵۰ درصد کاهش یافته است.

۲- دومین باور غلط این است که سیگارهای کم نیکوتین و لایت ضرر کمتری نسبت به سیگارهای معمولی دارند. حقیقت این است که این سیگارها به اندازه سیگارهای معمولی خطرناک هستند. اما باید بیشتر مراقب سیگارهای منتول دار باشید، زیرا تحقیقات نشان داده این سیگارها به مراتب خطرناک تر از سیگارهای معمولی هستند. در این سیگارها از اسانس نعناع استفاده شده و به علت ظاهر خنک کننده بودن دود آن فرد به صورت عمیق تر دود را وارد ریه خود می‌کند. این سیگارها اعتیاد آورتر هستند و ترک آنها سخت‌تر است. 

۳- مصرف مکمل‌های آنتی اکسیدان باعث کاهش خطر سرطان ریه می‎شود. در واقع دانشمندان در مطالعات خود به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه که حاوی آنتی اکسیدان هستند می‎توانند خطر سرطان را کاهش دهند. اما هرگز ثابت نشده که مصرف مکمل‎ها هم همین اثر را داشته باشد. برعکس، محققان در آزمایشات خود در کمال تعجب یافتند که مصرف مکمل بتا کاروتن خطر ابتلا به سرطان ریه را در افراد سیگاری افزایش داده است. پس قبل از مصرف هر گونه مکمل غذایی و رژیمی با پزشک خود مشورت کنید. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

راهکارهایی برای آسان ترک کردن سیگار

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *