bبالا رفتن از پله‌ها مغز را جوان نگه می‎دارد! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
بالا رفتن از پله‌ها مغز را جوان نگه می‎دارد!

اطلاعات پزشکی حاصل از مطالعات محققان دانشگاه کونکوردیا کانادا ثابت کرده است بالا رفتن از پله‌ها، مانند مطالعه کردن می‌تواند مغز را به مدت طولانی‌تری جوان نگه دارد. بر اساس این تحقیقات بالا رفتن از پله‌ها به صورت روزانه در مدت یک سال می‎تواند مغز را به میزان بیش از ۲ سال جوان‌تر کند. این در حالی است که پنج سال تحصیلات رسمی می‌تواند مغز را به میزان ۵ سال جوان‌تر کند.

بالا رفتن از پله مغز را جوان می‌کند

در این مطالعه ۳۳۱ داوطلب بالغ بین سنین ۱۹ تا ۷۹ سال شرکت کردند. محققان پس از بررسی‌های پزشکی کامل و انجام آزمایشات و اسکن‎های مختلف دریافتند که هر سال تحصیل رسمی، مغز را به میزان ۰.۹۵ سال جوان‌تر می کند. همچنین بالا رفتن روزانه از پله‌های دو طبقه ساختمان، مغز را سالانه به میزان ۰.۵۸ سال جوان‎تر می‌کند. در این تحقیقات حجم بخش خاکستری داوطلبان با استفاده از فناوری MRI اندازه گیری شد و محققان دریافتند که حجم ماده خاکستری در مغز داوطلبانی که روزانه از پله‌های بیشتری بالا رفته‎اند و بیشتر درگیر فعالیت‎های فکری و آموزش بوده‌اند، بیشتر از داوطلبان دیگر است.

بالا رفتن از پله‌های ۴ طبقه ساختمان، به طور روزانه به مدت یک سال، مغز را به اندازه ۲ سال جوان‌تر می‌کند. این در حالی است که پنج سال تحصیلات رسمی می‌تواند مغز را به اندازه ۵ سال جوان‌تر کند. بالا رفتن از پله، فعالیتی است که اغلب افراد در هر سنی که باشند، معمولا به طور روزانه آن را انجام می‌دهند. این نوع فعالیت بدنی تاثیر بسیار زیادی بر جوان ماندن مغز و پیشگیری از ابتلا به بیماری‎های شناختی دوران سالمندی مثل زوال عقل و آلزایمر ایفا می‌کند.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

۴ راهکار برای کمک به بیماران آلزایمری

لاغری و کاهش وزن با پله نوردی!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *