این ویتامین، پشه‌ها را از شما دور می‎کند!

حتما شما هم تجربه از بین رفتن لذت خواب شیرین به خاطر نیش پشه‎ها را داشته‎اید. انواع و اقسام پشه‌کش‌ها و مواد شیمیایی برای دفع حشرات در بازار وجود دارد. اما بعضی از این مواد شیمیایی به شدت سمی و مضر هستند و به سلامتی شما آسیب می‎زنند. محققان می‎گویند اگر ویتامین B1 مصرف کنید پشه‎ها از شما دور می‎شوند. 

این ویتامین، پشه‌ها را از شما دور می‎کند!

با این­که از نظر علمی ثابت نشده است اما به نظر می‎رسد بوی‌های خاصی عامل اصلی گزیدگی افراد توسط پشه است. افرادی که اسیدهای خاص بیش­تری مثل اسید اوریک تولید‌ می‌کنند، افرادی که مقدار بالایی کربن دی­‌اکسید تولید می‌کنند، مثلا در موارد بارداری یا اضافه وزن، غلظت­‌های بالای استروئید یا کلسترول روی سطح پوست باعث جذب بیش­تر پشه‌ها می‌شوند. علاوه بر خارش‌­های آزاردهنده‌ای که این گزیدگی­‌ها ایجاد می‌کنند پشه­‌ها ممکن است بیماری‌های خطرناکی با خود حمل کنند و آن‌ها را به انسان‌ها منتقل کنند، مانند تب زرد، مالاریا و ویروس زیکا که این روزها خبرهای زیادی در مورد آن به گوش می‎رسد.

ویتامین B1 یا تیامین یک ویتامین محلول در آب است که برای سلامت کلی شما ضروری است، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند، استرس را کاهش می‌هد و برای دفع پشه‌ها نیز مفید است. ویتامین B1 در مواد غذایی مثل کلم، بادمجان، تخمه‌ی آفتاب‌گردان، پیاز‌، بروکلی، لوبیاسبز، کدو حلوایی، اسفناج، سبوس برنج، گندم، جو دوسر، آجیل و جگر پیدا می‌شود. در صورت وجود مقادیر کافی در بدن، این ویتا‎مین باعث ترشح بویی شبیه عمل “تخمیر” برای پشه‌ها می‌شود و دیگر برای آن‌ها جذاب نخواهید بود و از شما دور می­‌شوند.

منبع: salamatnews.com

مطالب: 

ویتا‌مین B از سرطان پوست پیشگیری می‌کند!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *