bاین میکروب باعث سرطان معده می‎شود! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
این میکروب باعث سرطان معده می‎شود!

شایع‌ترین علت زخم‎های معده و اثنی عشری وجود میکروب “هلیکوباکتر پیلوری” است. این میکروب در دستگاه گوارش منجر به از بین رفتن لایه مخاطی (موکوس) درون معده شده و به وسیله آنزیم‎هایی که تولید می‌کند، ایجاد زخم می‎کند. اطلاعات پزشکی حاصل از پژوهش‌های  جدید ثابت کرده است که ماندن طولانی مدت این میکروب در معده منجر به سرطان معده می‎شود.

سرطان معده

در حدود دو سوم جمعیت جهان این باکتری  را در بدن خود دارند. برای اغلب افراد، این باکتری باعث بوجود آمدن زخم یا علائم دیگر نمی‌شود. اما اگر باعث بروز مشکل شود باید با داروهای ضد میکروبی درمان شود. نکته مهم در عفونت‎های معده این است که در اثر مصرف نابجای آنتی‎بیوتیک‌ها، میکروب هلیکوباکتر پیلوری مقاوم شده و به درمان‎های معمول پاسخ نمی‎دهد. بنابراین باید این بیماری با چند دارو و در طی چند دوره درمان شود.

علت میکروب معده (هلیکوباکتر) غذا، آب یا ظرف آلوده می‌باشد. این بیماری در کشورها یا جوامعی که فاقد سیستم فاضلاب مناسب هستند یا آب سالمی ندارد بیشتر شایع است. همچنین باکتری معده از طریق تماس با بزاق یا مایعات دیگر بدن فرد مبتلا به آن قابل سرایت است. برای تشخیص این بیماری از آزمایشات تست تنفس و روش‎های تهاجمی (آندوسکوپی) استفاده می‎شود. عفونت هلیکوباکتری ممکن است منجر به سرطان معده شود، هر چند که این امر چندان شایع نیست. اگر علائم زخم معده را نداشته باشید، پزشک وجود هلیکوباکتر پیلوری را مورد آزمایش قرار نمی‌دهد. اما اگر در حال حاضر یا قبلا این علائم را داشته‌اید، بهتر است آزمایشاتی روی شما صورت بگیرد.
منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

سرطان معده

علت سوزش معده چیست؟

خوراکی‌های ممنوعه برای مبتلایان به زخم معده

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *