این عوامل باعث شروع میگرن می‎شوند

حملات میگرنی می‌تواند باعث سردرد شدیدی شود که برای ساعت‌ها و یا روزها باقی بماند. از هر ۱۰ نفر، یک نفر در جهان، از سردردهای میگرنی رنج می‌برد. علت اصلی ابتلا به میگرن هنوز معلوم نیست، با این حال دلایل این بیماری نه تنها به تغییرات مغزی بلکه به عوامل ژنتیکی و ارثی نیز مربوط است. در این مطلب به عواملی که می ‌تواند محرک شروع بیماری میگرن و حملات میگرنی باشد، اشاره می‎کنیم.

این عوامل باعث شروع میگرن می‎شوند

خواب نامنظم

افرادی که کم خوابی یا چرخه خواب نامنظم دارند بیشتر در معرض حمله‌های میگر‌نی قرار دارند. اگر حملات میگرن ناشی از تغییر الگوی خواب ادامه دار بود، برای تنظیم این چرخه نیاز دارید که با پزشک تان مشورت کنید.

استرس

استرس در خانه یا محل کار می تواند باعث تشدید سردردهای ضرباندار شود. اما خبر خوب این است که تحقیقات نشان داده، مدیتیشن یک راه حل برای رفع میگر‎ن مزمن است. بنا بر مطالعات، بزرگسالان مبتلا به میگر‌ن که در برنامه های درمانی مدیتیشن و یوگا به مدت ۸ هفته شرکت می کنند، سردردهای میگر‌نی کوتاه تر و خفیف‌تر را تجربه خواهند کرد.

غذاهای خاص

غذاهایی مانند گوشت فرآوری شده، پنیر و … که حاوی مواد نگهدارنده هستند و مواد غذایی مانند نخود فرنگی، زیتون و یا حتی سس سویا ممکن است سردردهای میگرنی را آغاز کنند. پزشک تان را در مورد رابطه غذاهایی که می خورید و حملات میگر‌نی مطلع کنید تا از سردردهای بیشتر در آینده جلوگیری شود.

محرک‌های حسی

محرک های حسی از قبیل نور چراغ یا عطرهای قوی باعث شروع حملات میگرن می شود. به گفته محققان تحریک غشاء سیستم عصبی مرکزی باعث تحریک گیرنده های درد در مغز می شود. برای کاهش حساسیت به نور می توان از عینک آفتابی استفاده کرد.

سیگار کشیدن

استعمال دخانیات، محرک شناخته شده سردرد است. نه تنها در فرد سیگاری بلکه در افرادی که نزدیک فرد سیگاری هستند نیز باعث سردرد می‎شود. دود سیگار حاوی نیکوتین است که باعث می شود رگ های خونی در مغز تنگ شوند. به نظر می رسد ترک کردن سیگار و یا کاهش قرار گرفتن در معرض دود سیگار، برای این بیماران موثر باشد.

کافئین

کافئین اغلب برای رفع سردرد سودمند است و آن را می توان در بسیاری از داروهای سردرد پیدا کرد. اما آدنوزین موجود در قهوه می تواند یک علت سردرد باشد. و اگر شما به کافئین عادت کرده باشید، باید مصرف آن را آهسته و تدریجی کم کنید، چون ترک ناگهانی آن ممکن است وضع را بدتر کند.

گرمای هوا

هنگامی که درجه حرارت بالا می رود، احتمال تشدید میگر‌ن یا سردردهای شدید وجود دارد. محققان دریافتند که به ازای هر ۹ درجه فارنهایت، خطر ابتلا به سردرد ۷.۵ درصد افزایش پیدا می کند.

کم آبی بدن

کم آبی بدن می‎تواند باعث شروع حملات میگر‌‌نی شدید باشد. بنابراین باید مطمئن شوید که روزانه ۲.۵ تا ۳.۵ لیتر آب مصرف می‌کنید.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

اگر میگر‌ن دارید، مرکبات نخورید!

این داروی گیاهی در درمان میگرن معجزه می‎کند!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *