این شغل‌ها باعث ریزش مو می‎شوند!

باید توجه داشت آسیب‌های وارده به غلاف موها یا فیزیکی یا شیمیایی هستند که در میان آسیب‌های فیزیکی باید به حرارت و نور اشاره کرد، آسیب‌های شیمیایی هم ناشی از ترکیبات شیمیایی است که در سطح موها مانند ژل و تافت استفاده می‌شود. شاید جالب باشد بدانید بعضی از شغل‌ها باعث ریزش مو می‌شوند.

این شغل‌ها باعث ریزش مو می‎شوند!

غریق نجات‌ها

ناجیان غریق علاوه بر آنکه دائم در معرض نور آفتاب هستند، مدام در آب هستند و موهای‌شان به طور مرتب شسته می‌شود و موها دیگر هیچ حفاظتی ندارند و اشعه‌های UV به شدت کوتیکول موهای آنها را تخریب می‌کند. مسأله دیگری که به موهای ناجیان غریق آسیب می‌رساند کلر موجود در آب استخر است. به عبارتی ناجیان غریق نه‌تنها موهای‌شان در معرض آسیب فیزیکی است بلکه آسیب شیمیایی هم می‌بینند. ضمن آنکه باید به وجود املاح مس در آب استخرها اشاره کرد که ترکیب این ماده با نور آفتاب روی سطح مو می‌تواند باعث تغییر رنگ موها شود. استفاده از کلاه مخصوص شنا در این موارد بسیار کمک‌کننده است.

مکانیک‌ها و کارگران صنعتی

افرادی که در کارخانه‌های صنعتی کار می‌کنند و مکانیک‌ها یا تعویض روغنی‌ها که چون با روغن‌های صنعتی سروکار دارند هم در معرض خطر هستند. در واقع اگر فرد مستعد جوش آکنه باشد و از کلاه مناسب استفاده نکنند و دست چرب و روغنی‌شان رابه موها بزنند هم می‌توانند باعث تشدید بروز جوش‌های آکنه بشوند و هم می‌تواند عفونت شدیدی ایجاد کند که به ریشه موها آسیب زده و ریزش موی غیرقابل برگشت را به وجود بیاورد.

کشاورزان و دامداران

این گروه به علت آنکه در محیط‌های باز فعالیت می‌کنند در تماس طولانی و مستقیم با آفتاب هستند. باید توجه داشت هر دو نوع اشعه‌های UVA و UVB برای موها مضر هستند و باعث آسیب رسیدن به کوتیکول موها می‌شوند. در ایران عموما کشورزها از پوششی مانند کلاه استفاده می‌کنند. این مسئله از این جهت که آسیب ناشی از تابش و نور آفتاب را کمتر می‌کند اما به علت ازدیاد میزان عرق اصلا مناسب نیست و باعث عفونت‌های قارچی و ریزش مو می‎شوند. قارچ‌ها به سه طریق خاک، حیوان و انسان منتقل می‌شوند. کشاورزان و دامداران قاعدتا با خاک و حیوان بیشتر در تماس هستند. تماس با حیوانی که مثلا به عفونتی قارچی مبتلاست و گذاشتن کلاه به سر می‌تواند زمینه را برای رشد قارچ در سطح سر و مو مساعد کند. عفونت‌های قارچی که از حیوان منتقل می‌شوند بسیار شدید هستند، حتی می‌تواند منجر به از دست دادن دائمی ‌موها شود.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

درمان ریزش مو با طب سنتی

درمان ریزش مو با یک داروی طبیعی

 

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *