این رژیم غذایی، پروستات را سالم نگه می‎دارد!

یک رژیم غذایی مناسب، سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی می تواند پروستات را سالم نگه دارد و خطر ابتلا به هیپرپلازی خوش خیم را کاهش دهد. ۵۰ درصد از مردان بالای ۶۰ سال بزرگ شدن پروستات یا هیپرپلازی خوش خیم پرو‌ستات را تجربه می کنند. در سنین ۸۵ سالگی به بعد، ۹۵ درصد از مردان با این عارضه زندگی می‌کنند.

این رژیم غذایی، پروستات را سالم نگه می‎دارد!

گوجه فرنگی 

سرشار از لیکوپن است، لیکوپن باعث قرمز شدن رنگ گوجه فرنگی می شود. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی خطر ابتلا به سرطان پرو‌ستات را کاهش می دهد. همچنین مردان مبتلا به هیپرپلازی پرو‌ستات می توانند شاهد بهبود علائم با مصرف گوجه فرنگی باشند. شما می توانید از منابع دیگر حاوی لیکوپن مانند هندوانه، زردآلو، گریپ فروت و پاپایا نیز استفاده کنید.

فلفل دلمه‌ای 

ویتامین ث یک نوع آنتی اکسیدان است که نقش مهمی در مبارزه با هیپرپلازی پر‌وستات دارد. به گفته محققان ویتامین ث موجود در سبزیجات منجر به کاهش خطر ابتلا به بزرگی پرو‌ستات می شود. فلفل دلمه ای در میان سبزیجات بیش از همه حاوی ویتامین ث است و هر فنجان از این فلفل ۱۹۵ درصد از نیاز روزانه شما به ویتامین ث را رفع می کند.

آووکادو 

غنی از بتا سیتواسترول است که منجر به کاهش علائم مرتبط با هیپرپلازی پر‌وستات می شود. مردانی که مکمل های بتاسیتواسترول را دریافت می‌کنند شاهد کاهش علائم بزرگی پروستات هستند. بتا سیتواسترول همچنین به تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش التهاب و درد کمک می کند. بتاسیتواسترول در دانه کدو تنبل، جوانه گندم، سویا و گردو نیز موجود است.

ماهی سالمون 

این نوع ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ برای مبارزه با بیماری های قلبی عروقی، سرطان و آرتریت روماتوئید است. کمبود این اسیدهای چرب موجب مشکلات پرو‎ستات می شود. همچنین می توانید مکمل های امگا ۳ یا محصولات غذایی مانند گردو، دانه کتان، روغن کانولا و لوبیا را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

کنجد 

این دانه ها سرشار از روی هستند، یک ماده معدنی که برای سلامت پر‌وستات ضروری است. مردان با هیپرپلازی خوش خیم پروستات و یا حتی سرطان پر‌وستات سطوح پایین تر روی را در بدن خود دارند. روی در مواد غذایی مانند لوبیا، دانه کدو تنبل، گوشت ماکیان و گوساله، بادام، و آووکادو موجود است. 

سویا 

یک مطالعه که نتایج آن در مجله آمریکایی اورولوژی به چاپ رسیده، نشان می دهد که مردان آسیایی کمتر دچار هیپرپلازی خوش خیم پروستات نسبت به مردان غربی می شوند به این دلیل که بیشتر سویا می خورند. ایزوفلاون موجود در سویا با خطر کمتر ابتلا به بزرگی پروستات ارتباط دارد. خوردن بیشتر سویا حتی به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات نیز کمک می‌کند.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

ابتلا به سرطان پروستات در مردان چاق بیشتر است!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *