این داروها باعث چاقی می‎شوند!

افزایش وزن و چاقی یکی از عوارض جانبی بعضی داروها به‌حساب می‌آید. البته این موضوع دلیل نمی‌شود مصرف داروها را قطع کنید و سلامت‌تان را به خطر بیندازید بلکه می‌توانید با کمی تغییر در سبک زندگی یا جایگزین کردن داروهای خود با داروهای دیگر، تحت‌نظر پزشک معالج از این عارضه جلوگیری کنید.

این داروها باعث چاقی می‎شوند!

بعضی از داروهایی که برای درمان برخی بیماری های شایع مانند فشار خون بالا، آلرژی، افسردگی، التهاب و دیابت تجویز می شوند، ممکن است منجر به افزایش وزن و چاقی شوند. داروها اغلب به خودی خود باعث چاقی نمی‌شوند بلکه عوارض جانبی‌شان با چاقی همراه هستند. برای مثال بعضی داروها اشتها را افزایش می‌دهند. بعضی دیگر نیز بر روند جذب و ذخیره‌سازی گلوکز توسط بدن تاثیر می‌گذارند و از این طریق باعث تجمع چربی در بخش میانی بدن می‌شوند. بعضی داروها هم باعث احتباس آب در بدن می‌شوند که البته این نوع اضافه‌وزن به‌دلیل افزایش بافت چربی اتفاق نمی‌افتد و فقط حاصل از تجمع آب است. بعضی‌ها نیز با ایجاد تغییر در متابولیسم بدن، سرعت سوخت‌وساز کالری‌ها را کاهش می‌دهند. گروهی دیگر نیز باعث افزایش تنگی نفس و خواب‌آلودگی می‌شوند و به این ترتیب ورزش کردن را دشوار می‌کنند.

استروئیدها و آنتی هیستامین ها،والپروئیک اسید (والپوریک) برای تشنج و انسولین تزریقی می تواند باعث افزایش قابل توجه وزن شود. مسدود کننده های بتا (متوپرولول، آتنولول، کارودیلول، و پروپرانولول)، ضد افسردگی ها ( آمی تریپتیلین، نورتریپتیلین، دوکسپین، پاروکستین، ترازودون و…) از کاهش وزن جلوگیری می کنند. انسولین‌هایی همچون لیسپرو، آسپارت و گلولیزین می‌توانند باعث چاقی شوند. تعدادی از داروهای دیابت نوع دو مانند تیازولیدین دیون (پیوگلیتازون)، داروهای حاوی سولفونیل اوره ازجمله دیابینیز، اینسولاز، گلیپیزاید، گلیبوراید، گلیمیپراید، کلرپروپامید و تولبوتامید باعث افزایش وزن می‎شوند. داروهای کاهنده فشارخون مانند بتابلوکرها مثل آتنولول، متوپرولول و پروپرانولول که برای درمان فشارخون بالا به‌کار می‌روند هم می‌توانند باعث افزایش وزن شوند.

داروهای کورتون مانند کورتیکواستروئیدها ازجمله بتامتازون، دگزامتازون، هیدروکورتیزون، تریامسینولون، کلوبتازول، فلوسینولون نیز باعث اضافه وزن می‎شوند. کورتیکواستروئیدهای استنشاقی برای درمان آسم مثل بودزوناید، سیکلزوناید و فلوتیکازون هم دارای عارضه افزایش وزن هستند. داروهای ضد روان پریشی ازجمله هالوپریدول، لوکساپین، کلوزاپین، کلرپرومازین، فلوفنازین، ریسپریدون، الانزاپین و کوئتیاپین که معمولا برای درمان اسکیزوفرنی و افسردگی دوقطبی کاربرد دارند هم می‌توانند باعث افزایش اشتها و وزن شوند. داروهای ضدتشنج مثل والپروئیک اسید، کاربامازپین و گاباپنتین نیز چاق کننده هستند. داروهای هورمونی و استروژن و داروهای ضدبارداری نیز باعث افزایش وزن می‎شوند. 

منبع: asriran.com

مطالب مرتبط: 

با این دارو، دیابت و چاقی را همزمان درمان کنید

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *