ایست قلبی ناگهانی خیلی هم ناگهانی نیست!

اطلاعات پزشکی حاصل از تحقیقات جدید نشان می‎دهد ایست قلبی (cardiac arrest) بر خلاف تصور بعضی پزشکان ناگهانی رخ نمی‎دهد و علائم آن از یک ماه قبل قابل تشخیص است. بنابراین می‎توان احتمال بروز آن را از قبل پیش بینی کرد و جان بسیاری را نجات داد. 

ایست قلبی

حدود نیمی از بیمارانی که دچار ایست قلبی شده‌اند علائم هشدار دهنده‎ای که نشان می‎دهد قلب در خطر است را از یک ماه قبل تجربه کرده‌اند. این علائم شامل احساس درد یا فشار در قفسه سینه، تنگی نفس,تپش قلب و احساسی شبیه وقتی که به آنفولانزا دچار می‎شویم مثل حالت تهوع و احساس درد در شکم یا کمر می‎شوند. در واقع ایست قلبی آخرین مرحله بیماری‌های قلبی عروقی است و معمولا بیمار در عرض ۱۰ دقیقه جان خود را از دست می‎دهد و با استفاده از روش احیای قلبی و مراقبت‎های فوری پزشکی تنها ۱۰ درصد از افراد نجات پیدا می‎کنند. سال‌های زیادی است که بهترین پزشکان و متخصصان قلب تصور می‎کردند این حمله به صورت ناگهانی رخ می‎دهد و کاری برای پیش بینی آن از پزشکان ساخته نیست. اما این مطالعه مشخص کرده است بیش از نیمی از افرادی که دچار ایست قلبی می‎شوند از هفته‌های قبل نشانه‎هایی را داشته‌اند که در صورت تماس با اورژانس و مراجعه به بیمارستان قبل از بروز ایست قلبی شانس نجات یافتن این بیماران ۵ برابر افزایش می‎یابد.

اگرچه اکثر مردم واژه‌های ایست قلبی و سکته قلبی (heart attack) را به جای یکدیگر به کار می‎برند، اما در واقع این دو باهم تفاوت دارند. سکته یا حمله قلبی به حالتی گفته می‎شود که رگ‎های خونی قلب دچار گرفتگی می‎شوند و خون در رگ لخته می‎شود. در نتیجه خون به قلب نمی‏‎رسد. اما در مورد ایست قلبی، می‎توان گفت که جریان الکتریکی قلب دچار بی‌نظمی می‎شود و قلب از کار می‎ایستد. همانطور که می‎دانید مرگ و میر ناشی از بیماری‎ها و مشکلات قلبی و عروقی اولین دلیل مرگ در اکثر کشورهاست. اطلاعات پزشکی می‎گوید حدود نیمی از مرگ و میرهای قلبی هم به دلیل ایست قلبی است. بنابراین نتایج این مطالعه برای پیش بینی و اقدامات به موقع برای جلوگیری از ایست قلبی و مرگ ناگهانی بسیار اهمیت دارد.   

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

سکته قلبی خاموش!

آیا قلب واقعا می‎شکند؟

آیا بیماری قلبی پایان رابطه جنسی است؟

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *