اگزما چیست؟

اگزما (Eczema) بثورات جلدی یا همان التهاب پوستی است که خارش دارد. ابتدا پوست دچار خارش می‎شود و بعد التهابات ظاهر می‌شود. این بیماری معمولا برای اولین بار در دوران نوزادی و کودکی ظاهر می‎شود و باعث خشکی پوست و پوسته پوسته شدن می‎شود.

اگزما

علائم اگزما: خارش نشانه بارز این بیماری است. وقتی بیمار پوست را می‌خاراند، پوست ملتهب می‎شود و خارش نیز شدیدتر می‎شود. ظاهر پوست ممکن است قرمز و پوسته پوسته شود، برآمدگی‌ کوچک و ربز روی پوست دیده شود، مثل سطح کویر به قسمت‌های ضخیم و چرم مانند تقسیم شود یا برآمدگی‎هایی که مایعات از آنها خارج می‌شود، باشد.  

آتوپیک درماتیت یک نوع شایع و ارثی این بیماری است. این نوع بیماری می‌تواند در نوزادانی که فقط ۶ تا ۱۲ هفته دارند دیده شود. این التهاب‌ها روی صورت یا سر نوزاد دیده می‎شود. در بعضی موارد این بیماری تا ۲ سالگی برطرف می‎شود. اما در نیمی از افراد در بزرگسالی دوباره عود می‌کند. التهاب در مورد کودکان پشت زانوها، داخل آرنج، مچ دست، بازوها، دور دهان، اطراف گردن دیده می‌شود. افرادی که آتوپیک درماتیت دارند به احتمال زیاد آلرژی غذایی هم دارند. نکته مهم که باید بدانید این است که این بیماری مسری نیست.

اگزما در بزرگسالان: افراد بزرگسال معمولا متوجه قسمت‎هایی از پوست که خارش دارد در دست‏‎ها، آرنج یا پشت زانو می‎شوند. اما به طور کلی این مشکل در هر قسمتی از پوست  مثل گردن یا حتی پلک چشم می‎تواند ظاهر شود. برای تشخیص بیماری باید در جستجوی متخصص پوست باشید تا با مشاهده ظاهر التهابات پوست، گرفتن تاریخچه بیمار، آزمایش آلرژی و آزمایش کردن مقداری از پوسته‌های روی التهابات تشخیص دهد آیا بیماری شما اگزما است یا خیر.

چه کسانی بیشتر به این بیماری مبتلا می‎شوند؟ اطلاعات پزشکی ثابت کرده است بین اگزما و بیماری آسم یا تب یونجه ارتباط وجود دارد. اگر یکی از والدین به آسم یا تب یونجه مبتلا باشد، کودکان بیشتر در معرض ابتلا به آتوپیک درماتیت هستند. از طرف دیگر کودکان مبتلا به اگزما احتمال دارد در آینده به آسم یا تب یونجه مبتلا شوند. آلرژی غذایی هم می‎تواند باعث شروع بیماری یا عود آن شود. زیرا آلرژی باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می‎شود. در نتیجه سیستم ایمنی حساس شده و باعث التهاب پوست می‎شود.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:  

اگزما در طب سنتی

اثرات استرس روی پوست

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *