اگر ورزشکار هستید، قهوه بنوشید!

قهوه محبوب‌ترین نوشیدنی دنیاست که این روزها اخبار جدیدی در مورد خواص شگفت آور آن برای سلامتی به گوش می‎رسد. اطلاعات پزشکی حاصل از یک مطالعه جدید نشان می‎دهد که نوشیدن آن برای افزایش استقامت بدن ورزشکاران مفید است. 

قهوه

گروهی از محققان دانشگاه جورجیا به سرپرستی دکتر Simon Higgins مطالعاتی در مورد ارتباط بین مصرف این نوشیدنی و عملکرد فیزیکی بدن در زمان ورزش انجام دادند. تحقیقات زیادی در مورد تاثیر این نوشیدنی بر سلامتی بدن انجام شده است اما بیشتر این مطالعات روی اثرات قرص کافئین بوده است نه خود قهوه زیرا بعضی محققان اعتقاد دارند مواد دیگری در این نوشیدنی موجود است که اثرات مثبت کافئین را خنثی می‎کند. اما در این مطالعه جدید دکتر Higgins در پی یافتن اثر نوشیدن خود قهوه به جای قرص کافئین بوده است. نتایج این مطالعه نشان داد ورزشکارانی که روزانه ۳ تا ۷ میلی‎گرم کافئین از طریق نوشیدن قهوه دریافت کرده بودند ۲۴ درصد افزایش استقامت بدن در حین ورزش نشان دادند. همچنین محققان دریافتند این ورزشکاران مدت بیشتری می‎توانند به ورزش ادامه دهند و ۳/۱ درصد پیشرفت در به پایان رساندن تمرینات ورزشی نشان دادند.  

این برای ورزشکاران مزیت بزرگی است زیرا این نوشیدنی یک نوشیدنی طبیعی است که بدون اینکه قرص کافئین مصرف کنند می‎توانند باعث بهبود عملکرد ورزشی خود شوند. البته ورزشکاران حرفه‌ای که در مسابقات جهانی شرکت می‌کنند باید در مورد ممنوع بودن یا نبودن کافئین تحقیق کنند. اگرچه سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ، کافئین را جزء موارد ممنوع طبقه بندی نکرده است، اما ممکن است وجود بیش از ۱۵ میکروگرم در میلی لیتر کافئین در ادرار باعث ممنوعیت برای رقابت‎های ورزشی شود. این مقدار چیزی معادل نوشیدن ۱۷ نوشیدنی کافئین دار است. 

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

نوشیدن قهوه به سلامت کبد کمک می‎کند

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *