اولین قاعدگی در دختران

اولین قاعدگی در دختران

برای بسیاری از دختران سوال است که در چه سنی عادت ماهانه می شوند و این که اولین قاعدگی در دختران چه زمانی می باشد. اولین دوره عادت ماهانه یک دختر، نقطه عطفی در زندگی او به شمار می رود. در واقع به وجود آمدن اتفاقی به نام عادت ماهانه شدن در دختران، نشانه تغییر از کودکی به بزرگسالی دختر است. دختر باید قبل از وقوع عادت ماهانه ، از این موضوع آگاه شود و بهترین آموزگار او در این مورد، مادر اوست که باید از حدود سن ۱۱ سالگی با دخترش سخن بگوید و به ویژه تاکید کند که این پدیده عادی و طبیعی است. مادر باید به دخترش بگوید که ماهی یک بار، لایه های سطحی مخاط رحم همراه با خون، از واژن خارج می شوند و پس از آن دوباره مخاط رحم، شروع به بازسازی خود می کند. در طی قاعدگی طبیعی تغییراتی به طور همزمان در تخمدان و رحم رخ می دهد. یک سیکل عادت ماهانه طبیعی ۲۱ تا ۳۵ روز طول می کشد، اما گاهی اوقات این سیکل نامنظم است. برای اطلاعات بیشتر این طور آمده است که برخی علل نامنظم بودن قاعدگی ها را موارد زیر می دانند :

– عدم تخمک گذاری
– مصرف هورمون و قرص های هورمونی
– عفونت ها
– اختلالات غدد داخلی بدن و سایر دستگاه ها مثل کبد
– علل مادرزادی

اولین قاعدگی در دختران

اما درباره علایم اولین پریود این طور باید شرح داد که سنی که در آن اولین پریود آغاز می شود، بسیار متفاوت است. بعضی دخترها، در سن هشت سالگی پریود می شوند و بعضی تا سن پانزده سالگی هنوز پریود نشده اند. بهتر است که هرچه بیشتر در مورد پریود و نشانه های سندرم قاعدگی به دخترتان اطلاعات بدهید، تا او در زمان رشد و تغییرات بدن احساس بهتری داشته باشد و برای این مساله آماده تر باشد. اغلب نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد دخترها دارند به اولین پریود نزدیک می شوند. یکی از این نشانه ها بزرگ شدن سینه و رشد موهای زاید می باشد، که چند سال قبل از قاعدگی آغاز می شود. حتی اتفاق می افتد که حدودا یک سال قبل از اولین پریود، جهشی در رشد دخترها، مشاهده می شود. اما معمولا به این گونه می باشد که اولین پریود معمولا بسیار سبک است و گاهی در آن فقط لکه بینی و خونریزی کمی وجود دارد. پریود ها اغلب در اولین سال های عادت ماهانه نامنظم هستند. در این زمان، دخترها شاید در چند سیکل پریود نشوند یا سیکل های قاعدگی چند بار در یک ماه رخ دهد یا کمتر از حد انتظار باشد. اگرچه این نوسان ها طی چند سال اول قاعدگی متداول هستند، اما اگر پریودها منظم نیستند با پزشک زنان مشورت کنید. درباره بروز چنین اتفاقی این طور باید یادآور شد که شاید دخترتان در مورد بروز پریود تعجب کند، اما در کل این امر نشانه ورود به بزرگسالی است. دیده می شود که در برخی والدین مشاهده می کنند که دخترشان مضطرب شده یا ترسیده است. اما این امر نیز طبیعی است، اما همگی این ها دلیلی است تا درد دل و گفتگوی صمیمانه با یکدیگر داشته باشید و در این باره و یا مسائل دیگر مادر و دختر صحبت کنند برای آن ها و روابطشان نیز بهتر خواهد بود.

برای این که راحت تر بتوانید با دخترتان صحبت کنید و ارتباط بر قرار کنید، ابتدا سر صحبت را باز کنید و به جای آن که با دخترتان به شکل رسمی و خشک در مورد عادت ماهانه صحبت کنید، سعی کنید صریح و صادقانه سر صحبت را بازکنید و از دخترتان بپرسید که چه سوالاتی دارد. به سوالات او با دقت و مهربانی گوش داده و به طور کامل برای او شرح دهید که چه کارهایی باید در این دوران انجام دهد و یا این که درباره این موضوع او را کاملا آگاه سازید. موارد زیر نکاتی برای پاسخگویی به سوالات دخترتان در مورد عادت ماهانه است. به طور مثال ممکن است دختر شما از شما سوال کند که چرا دخترها پریود می شوند؟ و در ادامه این گونه باید شرح داد که چرا زن ها دچار سیکل عادت ماهانه می شوند، در این باره باید رویکردی مثبت داشته باشید. به او بگویید که دوره قاعدگی بخشی از زندگی طبیعی است که به یک زن، امکان باردار شدن را می دهد. زمانی که بارداری در یک سیکل قاعدگی رخ ندهد، هورمون ها به بدن فرمان می دهند که دیواره رحم را تخریب کرده و از نو بازسازی کند. این همان کاری است که در پریود رخ می دهد.

منبع : www.pezeshketo.com

مطالب مرتبط : 

علل بی نظمی قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *