اهمیت فیزیوتراپی در اختلالات حرکتی

همان طور که تحقیقات و اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد،فیزیوتراپی نقش مهمی در اختلالات و درمان حرکتی ایجاد می‌کند. یکی از علل مشکلات حرکتی، آسیب رسیدن به مغز بسته به هر علتی است. این علت می‌تواند شامل سکته‌ی مغزی، مسائل مادرزادی بیماری ، تصادف و غیره باشد. فیزیوتراپیست از طریق اختلال و درمان حرکتی از طریق عوامل فیزیکی و مکانیکی و با استفاده از روش‌های خاص طبی و با شناخت کامل آناتومی عضلات بدن، راهی برای بهبود مشکل بیمار پیدا می‌کند.

اهمیت فیزیوتراپی در اختلالات حرکتی

مهم ترین عوامل فیزیکی و مکانیکی که یک فیزیوتراپیست برای درمان استفاده می‌کند شامل: ماساژ، آب، گرما، سرما، حرکات کششی و مفصلی، امواج ماورای صوتی، تمرینات طبی و ویژه ورزشکاران حرفه‌ای، جریان‌های الکتریکی با فرکانس پایین، امواج ماورای صوتی.

یکی از اهداف فیزیوتراپی در بهبود کنترل حرکتی (motor control)   از طریق افزایش تعادل، آموزش برنامه‌های جهت ایجاد مهارت‌های حرکتی و هماهنگی در آن‌ها می‌باشد.

اگر یک مرکز فیزیوتراپ مد نظر بگیریم، می‌تواند شامل دو یا سه بخش باشد. لازم به ذکر است که بخش‌های آن را نیز بیان کنیم:

بخش آب درمانی یا هیدروتراپی

بخش تمرین درمانی یا مکانوتراپی

بخش الکتروتراپی

انعطاف‌پذیری مفصل‌ها یک فاکتور مهم در احیای حرکات بدن می‌باشد. برای یک فیزیوتراپ اصلی‌ترین مسئله که مشخص کند بیمار در حال بهبودی است، به دست آوردن حرکات ارادی است. در این بین لازم به ذکر است که پروسه درمان بیماری‌های قلبی طولانی است. زمان درمان برای برخی بیماران ممکن است تا ۵ ماه به طول بینجامد. فیزیوتراپ باید محدودیت‌های درمان را بپذیرد و به نوعی آن‌ها را به بیمار و یا خانواده او گوشزد کند.

منبع: www.drjanpour.com

مطالب مرتبط:

فیزیوتراپی زانو

فیزیوتراپی در تهرانپارس

دکتر سید وحید قیری

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *