انواع مشکلات جنسی را بشناسید

وقتی تمایلات جنسی آنچنان آشفته است که به توانایی روابط جنسی محبت‌ آمیز بین دو انسان آسیب می‌رساند، آن را نابهنجاری جنسی یا انحراف جنسی می‎نامند. از نظر علم روانشناسی رفتارهایی مشکلات جنسی نامیده می‎شوند که دیگران از آن آسیب ببینند یا به نحوی به آداب و رسوم اجتماع اهانت شود. در این مطلب تعدادی از مهمترین انحرافات جنسی بیان شده است. یادگار پرستی (فتیشیسم): یک شیء به عنوان منبع برانگیختگی جنسی و ارضا عمل می‌کند.  این فرد با پوشیدن یا لمس یک شیء به تحریک جنسی می‌رسد. برای مثال لباس، کفش زنانه، لباس زیر زنانه و مانند آنها. فرد یادگارپرست ممکن است روابط با همسر را کنار بگذارد یا فعالیت‌های جنسی‌اش را با این تمایلات ترکیب کند. این اختلال در نوجوانی آغاز می‎شود و افراد مبتلا به این گونه انحرافات و مشکلات جنسی تقریبا همیشه مرد هستند.

مبدل پوشی: پوشیدن لباس زنانه باعث تحریک جنسی یا تشدید تحریک جنسی مردان می‌شود. پوشیدن لباس جنس مخالف به خودی خودیاشکالی ایجاد نمی‌کند، مگر اینکه فرد برای برانگیختگی یا تجربه لذت جنسی به آن نیازمند باشد که در این حال جزء مشکلات جنسی در نظر گرفته می‌شود. 

چشم‌چرانی: در این انحراف جنسی فرد از طریق مشاهده شخص بی‌خبر و ناراضی که در حال برهنه شدن یا در حال انجام فعالیت جنسی است، به تحریک جنسی می‎رسد. 

انواع مشکلات جنسی را بشناسید

آزار گری جنسی: در این افراد درد و سختی کشیدن دیگران باعث تحریک و ارضای جنسی آنها می‎شود. در شدیدترین شکل، آزار گری جنسی ممکن است با اعمال غیرقانونی مانند تجاوز، شکنجه و حتی قتل همراه شود.

آزار طلبی جنسی: افراد آزار طلب از طریق رنج کشیدن و تحقیر یا کتک خوردن به تحریک و ارضای جنسی می‌رسند. افراد خودآزار ممکن است تخیلاتشان را روی خودشان پیاده کنند، مثلا پوستشان را سوراخ کنند یا ببرند یا خودشان را بسوزانند، یا به دنبال همسرانی باشند که از توهین و آزار دیگران لذت ببرد. گاهی در میان افراد عادی هم رفتارهایی شبیه دیگرآزاری یا خودآزاری وجود دارد اما در اغلب موارد به صورتی توافق‌شده و با رضایت دو طرف است. افراد می‌دانند که این رفتار یک «بازی» است و از ایجاد درد یا جراحت واقعی اجتناب می‌شود بنابراین انحراف جنسی محسوب نمی‎شود. 

پدوفیلی: افراد مبتلا به این اختلال تمایل به فعالیت جنسی غیرقانونی با بچه‌های بالغ‌ نشده (عموما ۱۳ سال یا کمتر) دارند. این رفتارها ممکن است شامل طیفی از رفتار (از برهنه‌کردن تا تماس جنسی اجباری) باشد. برخی از این افراد عمل جنسی را فقط با کودکان انجام می‌دهند (پدوفیل انحصاری) و به بزرگسالان تمایل ندارند. دختران ۸ تا ۱۱ سال بیشتر قربانی این افراد هستند. 

برخی روانشناسان و روانپزشکان ضربه‌های عاطفی در دوران کودکی مانند مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفتن را علت انحراف جنسی می‎دانند. بسیاری از افرادی که به این گونه مشکلات جنسی دچارند در دوران نوجوانی به این اختلالات مبتلا شده و تا بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند. درمان مشکلات جنسی اغلب با مشاوره و روان‌درمانی انجام می‌شود تا به فرد کمک شود رفتارهایش را تغییر دهد. داروها ممکن است به کاهش احساس اجباری که فرد مبتلا برای انجام آن رفتارها تجربه می‌کند، کمک کنند و میزان تخیلات و رفتارهای انحرافی را کاهش دهند. در افرادی که بروزهای مکرر رفتارهای خطرناک یا نابهنجار جنسی را تجربه می‌کنند، ممکن است درمان هورمونی تجویز شود. داروهایی که سطح تستوسترون خون را به طور موقت کاهش می‎دهد، در کاهش کشش‌های جنسی تکانشی یا همان مشکلات جنسی کارآمد است. 

منبع: www.beytoote.com

مطالب مرتبط: 

دلایل خیانت به همسر

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *