انواع افسردگی

افسردگی مجموعه‌ای از حالات مختلـف روحـی و روانـی اسـت کـه از احـساس خفیــف مــلال تــا ســکوت و دوری از فعالیــت روزمــره بــروز مــی کنــد. این بیماری شایع‌ترین تشخیص روانپزشکی و روانشناسی است. و به سرماخوردگی بیماری‌های روانی معروف است. در این مطلب شما را با انواع مختلف این بیماری آشنا می‌کنیم.

انواع افسردگی

۱- افسردگی اساسی: مشخصه آن خلق افـسرده اسـت و احـساس غمگینـی، خستگی شدید، مشکل شدن تمرکز، اعتمـاد بـه نفس پایین و بی‌علاقگی به ھر نوع فعالیت و عدم لذت بردن از زندگی روزمره مـشخص مـی‌شـود. افسردگی اساسی یا شدید می‌تواند احتمال خطر خودکشی را افزایش دهد. 

۲- دیس تایمی یا افسرده خویی: نوع خفیف‌تر اما مداوم‌تر بیماری است. این‌نوع حداقل ۲ سال و اغلب بیش از ۵ سال دوام می‌آورد. علائم و نشانه‌ها معمولا ناتوان کننده نیستند و دوره‌های دیس تایمی می‎تواند با دوره‌های احساس طبیعی بودن جابه جا شود. 

۳- اختلالات تطابقی: اگر فردی که محبوب شماست فوت کند یا شغلتان را از دست دهید یا متوجه شوید به بیماری سرطان مبتلا شده‌اید، بسیار طبیعی است که احساس غم و اندوه یا عصبانیت کنید. در نهایت بسیاری از افراد با پایان استرس‌های زندگی به حالت اولیه برمی‎‌گردند. اما برخی دیگر نمی‎توانند به حالت اول برگردند. این حالت اختلال تطابقی خوانده می‌شود.

۴- اختلال دوقطبی: داشتن دوره‌های عود کننده افسردگی و سرخوشی (مانیا یا شیدایی) مشخص کننده اختلالات دو قطبی است. از آنجایی که این وضعیت احساسات را در هر دو سر طیف یا در هر دو قطب‌‌ درگیر می‌کند، اختلال دو قطبی یا اختلال افسردگی- شیدایی نامیده می‎شود.

۵- اختلال خلقی فصلی: شکلی از بیماری است که به تغییرات فصل و فقدان تماس با آفتاب مربوط است. در این نوع بیماری افراد فقط در فصل پاییز و زمستان دچار این حالات می‎شوند. روانپزشکان این تغییرات خلق و خو را با میزان تابش آفتاب مرتبط می‌دانند.

منبع: روانپزشکی کاپلان و سادوک

مطالب مرتبط: 

بدون مصرف دارو، افسرده خویی را درمان کنید

راهکارهایی برای مدیریت استرس

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *