انحراف چشم

انحراف چشم یا استرابیسم یا لوچی (Strabismus) نوعی اختلال بینایی است که عدم هماهنگی حرکت عضلات چشم یا عدم توانایی تمرکز بین دو چشم که باعث می‌شود چشم‌ها در جهات متفاوتی قرار بگیرند و هم راستا نباشند. 

انحراف چشم

انحراف چشم در کودکان و بزرگسالان بیماری شایعی است و تقریبا ۱ درصد از افراد به این عارضه دچار هستند. عوامل ایجاد انحرافات چشمی به چند دسته تقسیم می‎شوند. ممکن است اختلال مادرزادی یا اکتسابی باشد. انحراف چشم مادرزادی در ۵ تا ۶ ماه اول تولد اتفاق می‌افتد و اگر بعد از این سنین نمایان شود، اکتسابی است. گاهی زمان زیادی از ایجاد این مشکل می‌گذرد و والدین با تشخیص انحراف در چشم کودک به پزشک مراجعه می‌کنند. از عوامل ایجاد اختلال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: مشکل در عضلات دور چشم، ناتوانی در تمرکز یکسان در چشم‌ها، در این حالت مغز نمی‌تواند تصاویر دارای تمرکز متفاوت را بپذیرد بنابراین پیام‌های حاصل از یک چشم را در نظر نمی‌گیرد. سرانجام چشم ضعیف‌تر بدون استفاده می‌شود و منجر به بیماری تنبلی چشم می‎شود. آسیب مغزی یا آسیب به سر مثلاً در تصادفات که این مورد به ندرت می‌تواند دلیل انحرافات چشمی باشد. 

بسته به علت استرابیسم، درمان ممکن است متفاوت باشد. بعد از انجام یک معاینه کامل چشمی، شامل مطالعه دقیق قسمت های داخلی، چشم پزشک درمان مناسب را انتخاب خواهد کرد. هدف درمان استرابیسم، حفظ دید، مستقیم کردن چشم‌ها و بازگرداندن دید دو چشمی است. درمان ممکن است به صورت تجویز عینک، جراحی یا اصلاح سایر علل زمینه‌ای ایجاد انحراف و یا تغییر دادن موقعیت عضلات نامتعادل چشم باشد.

منبع: www.tebyan.net

مطالب مرتبط: 

درمان تنبلی چشم

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *