انحراف چشم یا استرابیسم چیست؟

انحراف چشم : برای تمرکز دو چشم بر روی یک نشانه مشخص، لازم است تمامی عضلات چشم با یکدیگر و با عضلات چشم مقابل هماهنگ باشند. هر علتی که در این هماهنگی اختلال ایجاد کند،منجر به استرابیسم می شود.

هر عاملی که منجر به کاهش بینایی شود، مثل عیب انکساری، آب مروارید، صدمات چشمی و … نیز می تواند علتی برای استرابیسم باشد.

علایم استرابیسم :

مهمترین علامت استرابیسم، در واقع چشمی که در جای خود قرار ندارد.

گاهی کودک جلوی نور آفتاب یک چشم خود را می بندد و گاهی با کج کردن سر خود به یک موقعیت خاص تلاش می کند که از هر دو چشم خود استفاده کند و گاهی به صورت خستگی شدید چشم و سردرد در هنگام فعالیت چشمی و گاهی علایم فقدان یک دید عمیق مناسب نیز دیده می شود.مطمئنا دچار استرابیسم می شوند واغلب از دوبینی در رنج است.

 

اگزوتروپی (انحراف چشم به خارج) :

اگزوتروپی یا انحراف چشم به سمت خارج، دیگر نوع شایع استرابیسم است. این حالت بیشتر زمانی اتفاق می افتد که کودک روی جسمی در دوردست نگاه می کند. اگزوتروپی اغلب پی در پی بوده و مخصوصاً در هنگام خستگی یا استرس در کودکان بروز می کند.

 کودک در مقابل نور آفتاب یک پلک خود را جمع می کند. گر چه عینک، ورزش چشمی یا منشور در این حالت نیز به کنترل چرخش چشم به سمت خارج کمک می کند، ولی در اکثر موارد لازم است نوعی عمل جراحی صورت گیرد.

ایزوتروپی (انحراف چشم به داخل) :

ایزوتروپی در واقع انحراف چشم ها به سمت داخل بوده و شایع ترین نوع استرابیسم در شیرخواران است. کودکان خردسال مبتلا به ایزوتروپی هیچ گاه از هر دو چشم خود به طور هم زمان استفاده نمی کنند.در کودکان کم سن، بینی پهن و چین پوستی قسمت داخلی پلک سبب می شود که در نگاه به چپ و راست چشم ها مخفی شده و به این ترتیب منحرف به نظر برسند. برای تراز کردن چشم ها، تامین دید دو چشمی و اجتناب از افت دید دایمی، جراحی زود هنگام ضروری خواهد بود.

درمان :

حفظ دید، مستقیم کردن چشم ها و بازگرداندن دید دو چشمی است. درمان ممکن است به صورت تجویز عینک، جراحی کاتاراکت یا اصلاح سایر علل زمینه ای ایجاد انحراف و یا تغییر دادن موقعیت عضلات نامتعادل چشم باشد.

منبع : tebyan.net

مطالب مرتبط :

تنبلی چشم چیست ؟

آب مروارید چشم چیست ؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *