ام اس (MS) چیست؟

 Multiple Sclerosis یا ام اس یک بیماری مزمن است که به سلول‌های عصبی نخاع و مغز و بینایی آسیب می‌زند. بسته به اینکه آسیب به سلول‌ها کجا اتفاق بیفتد، نشانه‌های بیماری متفاوت خواهد بود. مثل مشکل در کنترل عضلات، تعادل، بینایی و صحبت کردن.

نشانه‌های بیماری ام اس عبارتند از: ضعف در بازوها یا پاها، بی‌حسی، عدم تعادل و  اسپاسم عضلات. این نشانه‌ها منجر به دشواری در راه رفتن می‌شود. بیشتر از نصف افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، مشکلات بینایی مثل تاری دید، تشخیص ندادن رنگ‌ها و کوری دارند. معمولا این مشکلات در یک چشم وجود دارد. در مورد اکثر بیماران مشکلات بینایی اولین نشانه بیماری ام اس است. دومین مشکل شایع این بیماران ناتوانی در صحبت کردن و بریده بریده حرف زدن است. بعضی از بیماران نیز در بلع مشکل دارند. از نشانه‌های دیگر بیماری کاهش سرعت تفکر و حل مسئله، در بعضی موارد از دست دادن حافظه یا مشکل در تمرکز روی موضوعات است. بعضی افراد در کنترل ادرار مشکل دارند زیرا سیگنال‌هایی که بین مغز و مثانه رد و بدل می‌شود دچار وقفه شده است. و آخرین نشانه شایع این بیماری خستگی است. ممکن است بعد از یک خواب خوب شبانه هنوز احساس خستگی کنند.

ام اس چیست؟

علت ام اس چیست؟ علت دقیق بیماری هنوز مشخص نشده است. اما مطالعات نشان داده است که این بیماری در مناطق دور از خط استوا مثل اسکاندیناوی یا شمال اروپا شیوع بیشتری دارد. از آنجایی که این مناطق نور آفتاب کمتری دارند، دانشمندان حدس می‌زنند شاید علت بیماری کمبود ویتامین D باشد زیرا نور آفتاب کمک به جذب این ویتامین می‎کند. به نظر می‎رسد ژنتیک هم نقش مهمی در این بیماری ایفا می‎کند. این بیماری در زنان دو برابر بیشتر از مردان شیوع دارد. اگر چه مردم با هر نژادی به این بیماری مبتلا می‌شوند اما سفیدپوستان بیشتر در خطر هستند. بیشتر مبتلایان در سنین بین ۲۰ تا ۵۰ سالگی مبتلا می‎شوند.

منبع: www.webmd.com  

مطالب مرتبط:   

تشخیص و درمان بیماری ام اس

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *